Clasa I

Fabule - La Fontaine..
Jean de La Fontaine a fost un poet, dramaturg si prozator francez. A ramas cunoscut in istoria liter..
Motanul incaltat..
A fost odata un morar care avea trei fii, iar la moartea lui el le-a impartit tot ce avea in acest f..
Povestea lui Harap-Alb..
Amu cica era odata intr-o tara un crai care avea trei feciori. Si craiul acela mai avea un frate mai..
Povesti alese - Hans Chr..
Copil fiind, Hans Christian Andersen era aproape la fel de sarac ca si mica vânzatoare de ..
Andersen - Basme..
Degetica, Soldatul de plumb, Ratusca cea urata, Mica Sirena, Fetita cu chibrituri, Hainele cele noi ..
Aventurile lui Habarnam ..
In Orasul Florilor, locuitorii sai prichindei au nume care spun totul despre talentele, ocupatiile..
Calatoriile lui Gulliver..
Gulliver in Tara Piticilor Gulliver in Tara Uriasilor Gulliver in Laputa Gulliver in Tara Yahunilor ..
Cotoi cu palarioi se int..
Sally si fratele ei sunt din nou singuri acasa si chiar ar vrea sa-si termine treaba. Si nu-i deloc ..
Lafcadio - Povestea unch..
Povestea despre leul Lafcadio, bogat si celebru, imbracat in costum si iubitor de bezele. Povestea ..
Micul Print - editie col..
Fenomen editorial, "Le Petit Prince" (Micul Print), de Antoine de Saint-Exupery, reprezinta opera li..
Rapsodii de toamna..
O mica bijuterie literara insotita de cele mai expresive ilustratii A trecut intai o boare P..
Ursuletul Winnie Puh - c..
Este cineva care sa nu fi avut un ursulet de plus? Din acela mare, pufos si foarte prietenos, cu och..
Aventurile lui Habarnam ..
Baba Iarna intra-n sat s..
Ninge Baba Dochia Scrisoare La drum Uite vine Mos Crãciun Matisorii A-nflorit o pã..
Iarna pe ulita. Versuri..
Cuprins: BALADE ŞI IDILE, FIRE DE TORT, ZIARUL UNUI PIERDE-VARĂ ..
Cuprins: BALADE ŞI IDILE, FIRE DE TORT, ZIARUL UNUI PIERDE-VARĂ ..
Pinocchio..
..
Povestile copiilor - Fra..
Doi frati, profesori la Universitatea din Gotingen, filozofi eminenti, autori a numeroase studii lin..
Printul fericit..
"Printul fericit" da titlul unei lucrari deosebite a lui Oscar Wilde, renumit scriitor si ..
Recreatia mare..
Recreatia mare..
Istorie... veche 4 la istorie? La istorie 4? Cam rusinos, orice s-ar zice. La geometrie e altceva: n..