tel Comenzi telefonice (L-V: 9-16) 031.428.26.35

ISBN: 978-973-50-6774-8
Cod produs: Humanitas-453
An Aparitie: 2012

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit in Bucuresti, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier sau Posta Romana in orice localitate din tara.

Pentru comenzile de pana la 200 lei costul transportului este de:

• 8.99 lei/colet prin curier in Bucuresti
  • 9.99 lei/colet prin curier in Otopeni, Pipera, Voluntari, Pantelimon, Dobroiesti, Popesti-Leordeni, Magurele, Bragadiru, Chiajna, Chitila, Buftea, Dudu, Rosu
  • 14.99 lei/colet prin Posta Romana

Dictionar latin-roman

Editura Humanitas ofera tuturor celor interesati (elevi, studenti, profesori) varianta mica a Dictionarului latin-roman a profesorului Gheorghe Gutu (lucrare cunoscuta inca din anii '60, in lumea de specialitate romaneasca, sub denumirea uzuala de „Gutu mic“). Continand peste 15 600 de cuvinte-titlu, Dictionarul latin-roman , varianta mica, reuneste chintesenta tezaurului lexical latinesc din epoca clasica. El constituie – si va constitui si pentru generatiile viitoare – cel mai bun instrument de lucru pentru descifrarea frumusetilor ascunse in textele marilor autori latini. „Trecerea latinei tarzii – a celei populare, vorbite – spre limbile romanice particulare, care iau nastere in relativ scurta vreme, si a celei culte, carturaresti, la calitatea de superstrat de limba culturala, secole de-a randul, in scoala, in actele oficiale si in administratie, in operele stiintifice, religioase, filozofice si tehnice de orice fel, ne-a facut, daca nu sa indicam – nu acesta este scopul dictionarului de fata – cel putin sa sugeram la ce cuvant romanesc sau modern a dus termenul latinesc si sa usuram astfel intelegerea genetica a unui foarte mare numar de cuvinte si deci notiuni de limba romana actuala si din alte limbi moderne.“ (Autorul, iulie 1981)

Produse asemanatoare
Recent adaugate
Nazdravaniile lui Nastratin Hogea
Fram, ursul polar
Teste cu dichis Antrenament pentru evaluarea finala Clasa I
Jeleu Cum am devenit superstar