Atlas geografic scolar. Editia a V-a

Cod produs: All-124
An Aparitie: 2019

Atlas geografic scolar. Editia a V-a

Atlasul geografic scolar al lumii realizat de Constantin Furtuna este singurul atlas de acest tip din Romania actualizat cu noile informatii disponibile in 2016, dupa Brexit. Atlasul cuprinde:- Hartile digitale clare si usor de folosit- Un tronson special dedicat Romaniei- Atentie sporita acordata Republicii Moldova- Harti individuale pentru Ungaria, Ucraina, Serbia si Bulgaria- Prezentare in extenso a spatiului european- O privire speciala asupra unor regiuni geopolitice sau economice cu o importanta crescanda in lumea de azi (Caucazul, Asia Centrala, Peninsula Coreea)- Denumirile oficiale ale localitatilor, dublate de forma uzuala in limba romana (pe hartile regionale si subregionale)- Prezentarea localitatilor in functie de numarul de locuitori, pe baza ultimelor date statistice nationale si internationale- Detalii ale reliefului continental si submarin- Rauri si fluvii ierarhizate in functie de debitul mediu Unic in acest atlas: Aceasta editie este dedicata aeroporturilor internationale si cuprinde sute de denumiri precum Heathrow sau Charles de Gaule, Schiphol sau Hartsfield-Jackson, impreuna cu codurile IATA si numarul anual de pasageri. Puncte de plecare in calatorii reale sau imaginare, aeroporturile ii ghideaza pe cititori in misiunea de descoperire a celor mai importante localitati de pe glob. Cui se adreseaza: Atlasul a fost creat in acord cu programa scolara si se adreseaza cadrelor didactice de specialitate, elevilor si studentilor, dar si tuturor celor pasionati de geografie, natura si calatorii.