tel Comenzi telefonice (L-V: 9-16) 031.428.26.35

Literatura romana

Drama Casei Timoteu..
In proza anul 1941 a adus o consacrare prin romanul „Drama casei Timoteu”, semnat de Mircea Streinul..
Ghicește-mi in cafea..
CUPRINS: Ghiceste-mi in cafea; Disparitia lui Max Edelstein „Depou de masini agricole”„La incercarea..
Ion Aluion..
Cunoscut ca unul dintre cei mai valorosi poeti tineri, autor al mai multor culegeri de aleasa simtir..
La „Grandiflora” și..
La „Grandiflora”FrigulUratulIn goanaIntamplarea ..
La „Grandiflora”FrigulUratulIn goanaIntamplarea ..
Lupul din Țara Hutulilo..
Mircea Streinul e un autor clasic. Un scriitor de masura antica. In conceptie, ca si in mestesug.&nb..
Mite - Eugen Lovinescu..
„Modelul erotic spiritualizat propus, asadar, de Lovinescu - un Eminescu care n-a iubit femei cu bio..
Nero - Brac german..
Si eu vad, in fiecare noapte geroasa, cum crapa fructele ramase pe crengi in gradina mea din Colares..
Bazat pe 1 recenzii.
Vizuina luminata..
Vizuina luminata este un jurnal de sanatoriu in care decelarea realitatii devine o problema de exist..
10 basme mitologice..
O cearta mare se scornise intre Zeus si oameni. Titanul Prometeu, cel cu minte multa, tinea cu acest..
32 de premianti..
Accidentul..
Adam si Eva..
Romanul iubirii metafizice Tabel cronologic Inceputul Capitolul I     Navamalika..
Adela..
..
Amintiri din copilarie. ..
Cuprins Cat de actual este Ion Creanga? Fisa de portofoliu Referinte critice POVESTI Prefata la pove..
Amintiri din junete..
Operele in proza sunt impartite in trei grupe, botezate cu titlul general de Pacatele tineretelor (1..
Apus de soare. Viforul. ..
Autori precum Gh. Asachi, Ion Heliade-Radulescu, Grigore Alexandrescu, Vasile Alecsandri, Costache N..
Balta Alba..
In constiinta literara romaneasca, Vasile Alecsandri s­a impus, mult timp, in primul rand ca „rege­a..
Baltagul..
„Baltagul este, prin repeziciune si desavarsit echilibru al expresiei, una din cele mai bune scrieri..
Basme - Mihai Eminescu..
Basme noi..