tel Comenzi telefonice (L-V: 9-16) 031.428.26.35

Colectia: Educatie cu blandete
Traducator: Catalin Mihai Stefan
Cod produs: Univers-015

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier sau Posta Romana in orice localitate din tara.

Pentru comenzile de pana la 200 lei costul transportului este de:

• 12.99 lei/colet prin Posta Romana

Copiii erei digitale

Cu sau fara ecrane la varsta mica? Ce efecte au ele asupra copiilor noștri? Și cum facem sa limitam accesul copilului la ceva atat de prezent in viața noastra?

Tehnologia ne aduce o mulțime de avantaje reale, iar a ține copiii departe de ea pe termen lung nu este cu adevarat nici posibil, nici de dorit. Totuși, in multe familii moderne, copiii, dar și adulții petrec prea mult timp in fața ecranelor, in detrimentul interacțiunii interumane, al jocului liber, al descoperirilor, analizei și imaginației.

Aceasta carte, scrisa de Dr. Martin L. Kutscher, neurolog pediatru, prezinta (cu studii și analize documentate) efectele negative ale timpului indelungat petrecut in fața unui ecran, care sunt multiple: educaționale (pierderea concentrarii, note mici, lipsa de interes la școala și la teme), psihologice (goana dupa confirmare din partea altora, limitarea creativitații, stres, anxietate sociala, agresivitate), neurologice (modificari reale ale creierului care duc la scaderea motivației și a autocontrolului), dar și fizice (oboseala, dureri de spate, alimentație nesanatoasa, obezitate, risc marit de accidente, deteriorarea auzului).

Din fericire, cartea ne ofera și multe soluții pentru a preveni sau a reduce efectele negative de mai sus. Pentru ca tehnologia ne poate face bine, daca știm sa gasim echilibrul pentru copiii și familia noastra.

Produse asemanatoare
Recent adaugate