Putem creste copii buni intr-o lume negativa!

Editura: Curtea Veche
Autor(i) Zig Ziglar
Categoria: PsihologiePsihologia copiluluiMegasales
ISBN: 978-606-44-0286-8
Cod produs: CVP-184
An Aparitie: 2019

Putem creste copii buni intr-o lume negativa!

Copiii sunt oglinda părinţilor, se spune şi pe bună dreptate. Însă imaginea reflectată se schimbă de la o epocă la alta.

Lumea în care suntem nevoiţi să ne creştem copiii se transformă rapid. Conflictul dintre generaţii este mai acut ca oricând, iar carierele părinţilor au, de multe ori, un efect nociv asupra vieţii de familie. Mai rău, ştirile şi programele TV estompează valorile morale perene.

Zig Ziglar ne arată aici că nu sunt importante doar genele moştenite, mediul de viaţă, educaţia, anturajul sau banii. Important este şi cât timp petrecem cu copiii noştri, cum îi învăţăm ce e disciplina, în ce fel ne manifestăm iubirea părintească, ce sfaturi le dăm, câtă răbdare avem cu ei şi până unde merge toleranţa noastră.

E cazul să ne întrebăm cum ne creştem, în realitate, copiii. Îi cunoaştem, cu adevărat? Ştim ce probleme au? Ne spun ei, oare, tot ce au pe suflet? Suntem noi cei la care vin să ceară sfaturi?

Cartea aceasta demonstrează un lucru simplu, dar pe care multe familii îl ignoră cu obstinaţie: părinţii determină în mod esenţial viitorul copiilor lor.

Dacă vă doriţi copii optimişti, încrezători în sine, perseverenţi, cu umor, afectuoşi, atenţi, loiali, responsabili, devotaţi, entuziaşti şi cu o atitudine mentală pozitivă, atunci urmaţi sfaturile din această carte.

Veţi fi nişte părinţi mai fericiţi.

Zig Ziglar 19262012 a fost un celebru orator şi autor de cărţi motivaţionale. S-a născut în Alabama, a avut 11 fraţi şi surori şi a rămas orfan de tată la vârsta de 6 ani. În tinereţe s-a înscris la colegiu, însă a renunţat ulterior la cursuri şi a început să lucreze ca agent de vânzări. Din 1970, Ziglar s-a dedicat carierei de orator motivaţional, începând să ţină discursuri pe tot cuprinsul Statelor Unite. În 1975, i-a fost publicată prima carte primul bestseller.

A fondat compania Ziglar Inc., pe care a condus-o în calitate de preşedinte. Încă de la început, menirea companiei a fost aceea de a-i ajuta pe cei care au dorit să-şi pună în valoare toate resursele fizice, intelectuale şi spirituale. Sute de organizaţii din lumea întreagă îi studiază cărţile, programele video şi casetele audio sau participă la cursurile companiei sale de formare a angajaţilor. Ziglar a scris aproape 30 de cărţi despre dezvoltare personală, vânzări, leadership, etică, performanţă, persuasiune, succes profesional şi personal, dar şi despre relaţiile de cuplu.

După 30 de ani de activitate ca lector, a fost distins cu Cavett Award de către National Speakers Association din SUA. De-a lungul deceniilor, a călătorit în lumea întreagă şi în faţa unui public foarte eterogen şi-a transmis mesajele mereu cu umor, speranţă şi entuziasm. De asemenea, a avut apariţii publice alături de figuri celebre ale Americii, precum Ronald Reagan, Norman Vincent Peale, Paul Harvey, Art Linkletter şi Robert Schuller, dar şi numeroşi congresmeni şi guvernatori americani.