Simfonia semnelor

Cod produs: Trei-529
An Aparitie: 2022

Oferta speciala

La fiecare carte comandata din categoria "Carti pentru premii" primiti GRATUIT o diploma la alegere in limita stocului.

Lista diplomelor disponibile o veti regasi aici Diplome scolare

La comenzile de carti din categoria "Carti pentru premii", pe langa diploma cadou si reducerea afisata in site, primiti urmatoarele reduceri suplimentare:

- Pentru comenzi mai mari de 700 lei - reducere 5%

- Pentru comenzi mai mari de 1000 lei - reducere 10%

Aceste reduceri se aplica automat in cosul dumneavoastra de cumparaturi.

Va rugam ca la finalizarea comenzii sa specificati modelul de diploma dorit in campul "Comentariile dumneavoastra"

Suntem prezenti si in SEAP/SICAP

Simfonia semnelor

„Cartea de fata m-a surprins prin temeinicie, simt al raspunderii, dedicatie comunitara. Cine are urechi de auzit sa auda! Cine nu, sa citeasca!" Andrei Plesu „De fiecare data cand aud indemnul de a fi toleranti fata de persoanele din grupuri vulnerabile sau diferite de majoritate, primul impuls e sa ma ridic in picioare si sa protestez. Tolerant in mintea multora inseamna ceva de bine, sufletist, empatic. Nicidecum. Toleranta e o forma de dispret pasiv, un refuz drapat intr-o politete impusa de reguli sociale minimale de a interactiona cu respectivele persoane, cu cauza si efectul pentru care cel din apropierea ta e altfel. Pot sa tratez cu toleranta un prost, un neispravit, dar nicidecum o persoana diferita de mine din cauza unei dizabilitati sau apartenente la un alt grup decat cel din care fac eu parte." Adriana Saftoiu „Cu Simfonia semnelor, Adriana Saftoiu ne ia de mana si ne invita intr-o camera obscura: legati la ochi, pentru ca nu stim aproape nimic despre semenii nostri surzi, si fara sa auzim decat vocea autoarei care da glas celor care vorbesc in limbajul semnelor. La inceput, o astfel de experienta poate parea neplacuta. Ai prefera sa ramai in lumea confortabila in care iti imaginezi ca auzi si vezi tot. Daca, insa, iti faci curaj si intri, vei vedea cum, rand pe rand, defileaza prin fata ta personaje afectate de surditate si, cu ele, povestile lor, pe care autoarea, in anii petrecuti la Comisia pentru drepturile omului, meticulos le-a documentat. Nu descoperim doar cum arata lumea celor cu deficiente de auz – cei „afectati de slabiciunea statului", cum chirurgical, dar si poetic ii numeste autoarea –, ci, odata ce intram in aceasta lume, intelegem si orbirea societatii fata de cei care nu sunt ca noi, nu vorbesc aceeasi limba si nu aud aceleasi lucruri, in linistea indiferenta care-i inconjoara." Cecilia Stefanescu „Ingaduit sa-mi fie un calambur cat se poate de serios: Adriana Saftoiu e singurul politician roman care n-a ramas surd la problemele surzilor. Ceea ce mi se pare admirabil e ca nicio miza personala nu o mana in aceasta batalie desfasurata pe doua fronturi: cel legal, in parlament, si cel al mentalitatilor, in viata de zi cu zi. O lupta de uzura, in care trebuie sa te inarmezi cu rabdare. Parcurgand aceste pagini, cititorul se va trezi penduland intre rusine si admiratie. Rusine, pentru indiferenta de care-a dat pana acum dovada fata de acest intreg univers al tacerii, dar si admiratie pentru nenumaratele exemple de surzi care-si poarta crucea nu doar cu gratie, ci chiar cu mandrie. Sunt lectii de viata pentru noi toti: de multe ori suntem surzi si orbi la problemele altora pentru ca suntem surzi si orbi la problemele personale." Alin Fumurescu Adriana Saftoiu a absolvit in 1993 Facultatea de Litere a Universitatii Bucuresti, sectia romana-spaniola. Intre 1993 si 1998, a lucrat ca jurnalist la agentiile de presa ROMPRES si Mediafax, iar din 1998 a intrat in politica, fiind pe rand secretar de stat, purtator de cuvant al Guvernului, director de cabinet al ministrului transporturilor, Traian Basescu (2000-2001) si director al biroului de presa al PD. In 2004, a fost aleasa deputat de Bucuresti pe listele Aliantei PNL-PD, pozitie din care a demisionat cand a fost numita in functia de consilier prezidential si purtator de cuvant al Presedintelui Romaniei Traian Basescu, pozitie din care a demisionat in 2007. In 2008, s-a inscris in PNL si a fost aleasa deputat, fiind membra in Comisia pentru invatamant, stiinta, tineret si sport a Camerei Deputatilor. Si-a dat demisia in 2012 din Camera Deputatilor, fiind singurul deputat PNL care a demisionat, in solidaritate cu cetatenii care protestau impotriva situatiei de atunci, cerand alegeri anticipate. In legislatura 2016-2020, a lucrat in Comisia pentru drepturile omului, culte si problemele minoritatilor nationale. A publicat cartile Vocile puterii (2007), Jurnal de campanie (2009) – ambele aparute la Editura Trei – si Cronica de Cotroceni (2015).

Diploma cadouPrisaca
Diploma cadouCartea mea frumoasa