tel Comenzi telefonice (L-V: 9-16) 031.428.26.35

Traducator: Adina Ihora
Cod produs: Corint-2222
An Aparitie: 2021

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit in Bucuresti, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier sau Posta Romana in orice localitate din tara.

Pentru comenzile de pana la 200 lei costul transportului este de:

• 8.99 lei/colet prin curier in Bucuresti
  • 9.99 lei/colet prin curier in Otopeni, Pipera, Voluntari, Pantelimon, Dobroiesti, Popesti-Leordeni, Magurele, Bragadiru, Chiajna, Chitila, Buftea, Dudu, Rosu
  • 14.99 lei/colet prin Posta Romana

Villette

Considerat cel mai profund si mai nuantat roman al lui Charlotte Brontë, Villette, aparut in 1853,este totodata si ultimul pe care scriitoarea il vede publicat in decursul scurtei sale vieti. Naratoarea Lucy Snowe (reflectare partial autobiografica – autoarea, la randul sau, stia prea bine ce inseamna durerea umana si fusese si ea studenta la un pensionat in Bruxelles) paraseste Anglia, in incercarea de a se elibera de trecutul nefericit, de a-si gasi locul in lume, dar si de a-si castiga singura existenta. Destinul o poarta catre capitala cosmopolita Villette, unde devine profesoara la un pensionat francez. Aici, dorinta ei de a fi independenta si ferita de suferinta este confruntata cu sentimente pe care nu credea sa le cunoasca vreodata – gelozia, iubirea, prietenia. Neobisnuita eroina victoriana Lucy Snowe, surprinzator de actuala si astazi prin framantarile ei, prin cinismul rational care o guverneaza, dar si prin imaginatia de care da dovada, trebuie sa decida cum va impaca rolul pe care soarta i l-a harazit – de femeie, lipsita de venituri, obligata sa isi poarte singura de grija­ ­– cu propriile aspiratii. Atat forta psihologica a romanului, cat si modul revolutionar in care prezinta constiinta feminina au facut ca Villette sa fie chiar mai apreciat de critica decat Jane Eyre. Virginia Woolf decreta ca este „[...] cel mai bun roman al lui Charlotte Brontë”. Volumul aparut sub cupola imprintului Clasici ai literaturii beneficiaza de traducerea Adinei Ihora si a lui Lucian Popa si este prefatat de Dragos Zetu.

Produse asemanatoare
Recent adaugate