Geografie manual pentru clasa a V-a

Cod produs: Litera-0445
An Aparitie: 2022

Geografie manual pentru clasa a V-a

Manualul de Geografie pentru clasa a V-a este aprobat la licitatia organizata de Ministerul Educatiei in 2022. Manualul aduce in viata elevilor informatii actuale, care sa le starneasca si satisfaca curiozitatea si, in acelasi timp, lasa loc interpretarii personale si ridicand probleme cu care se confrunta planeta noastra. De asemenea, apeleaza la solutii pe care sa le propuna elevii, facandu-i parte la luarea unor decizii majore pentru viitor. Este un manual dinamic, modern care include elemente noi legate de spatiul cosmic. Proiectarea este centrata pe aplicatii, portofolii, observatii, experimente si investigatii, implicand elevii in actul invatarii pe baza de experiente, formandu-le astfel competente reale. Manualul este construit pe nivelul de dezvoltare psihologica a copilului si pe nevoile sale de cunoastere. Activitatile propuse elevilor sunt de ordin academic (insusire de notiuni stiintifice, asocieri de elemente geografice, itemi de completare si de alegere, calcule matematice), dar si activitati de investigare, construire de scari grafice, masuratori, experimente, excursii in orizontul local, aplicatii practice, propuneri de initiative personale sau de grup, creare de carduri, postere, eseuri cu termeni dati sau cu idei personale sustinute de fiecare elev sau de grup. Se propun activitati de lucru in perechi, in grupe sau colectiv, cu sarcini precise.