Cadouri

Diploma gratuita la alegere vezi modelele disponibile aici

Cismigiu & Comp Rasfoieste

Editura: Art
Autor(i) Grigore Bajenaru
Categoria: Literatura romanaCarti pentru premiiFictiune
Cod produs: Art-519
Tip Coperta: paperback

Oferta speciala

La fiecare carte comandata din categoria "Carti pentru premii" primiti GRATUIT o diploma la alegere in limita stocului.

Lista diplomelor disponibile o veti regasi aici Diplome scolare

La comenzile de carti din categoria "Carti pentru premii", pe langa diploma cadou si reducerea afisata in site, primiti urmatoarele reduceri suplimentare:

- Pentru comenzi mai mari de 700 lei - reducere 5%

- Pentru comenzi mai mari de 1000 lei - reducere 10%

Aceste reduceri se aplica automat in cosul dumneavoastra de cumparaturi.

Va rugam ca la finalizarea comenzii sa specificati modelul de diploma dorit in campul "Comentariile dumneavoastra"

Suntem prezenti si in SEAP/SICAP

Cismigiu & Comp

Spre bucuria nostalgicilor, Cismigiu & Comp., una dintre cele mai iubite opere din literatura romana dedicate adolescentilor, romanul "lazaristilor" care a fascinat tineri din toate liceele, apare acum intr-o noua editie. Caci a venit randul noilor generatii sa descopere o lume disparuta - viata liceenilor interbelici - si sa se lase furate de universalitatea povestii lui Grigore Bajenaru: nazbatiile si sotiile coapte impreuna cu colegii de clasa; profesorii si poreclele lor trasnite; primele iubiri - toate invaluite de dulcea candoare specifica varstei. Printre concursuri literare, competitii sportive, excursii cu clasa, iesiri cu prietenii in Cismigiu, Grig si colegii lui se bucura din plin de o perioada de neuitat din viata oricarui adolescent: perioada unica si irepetabila a anilor de liceu. Exista carti care, in ciuda diferentelor dintre vremurile in care au fost scrise si vremurile in care sunt citite, nu imbatranesc niciodata. Cismigiu & Comp. este una dintre aceste carti. "Cartile scrise pentru adolescenti, desi mult mai bine reprezentate azi, existau si erau apreciate si inainte. Curiosi sa aflam care era oferta in alte vremuri, am coborat pe timp in jos si ne-am oprit la un bestseller al generatiei sale: Cismigiu & Comp. de Grigore Bajenaru. Dragos Irimescu-Mitocariu, din Iasi, pune trecutul si prezentul alaturi si ne sesizeaza asemanari si deosebiri cu toata seriozitatea — mai putin cand vine vorba de nazbatii de prin scoala. Radu Baiesu, muzeograf al Muzeului National al Literaturii din Bucuresti, si Irina Bortoi, fosta lazarista, impartasesc din reperele diferitor generatii. Inspirat de lectura, Dragos se hotaraste sa discute direct cu lazaristii interbelici intr-un text plin de suspans: Douazeci si patru de ore."  Asculta podcastul Fata/Verso cu Simina Popa si Claudiu Sfirschi-Laudat.

Diploma cadouPrisaca
Diploma cadouCartea mea frumoasa