Limba si literatura romana manual pentru clasa a V-a

Cod produs: Litera-0447
An Aparitie: 2022

Limba si literatura romana manual pentru clasa a V-a

Manualul de Limba si literatura romana pentru clasa a V-a este aprobat la licitatia organizata de Ministerul Educatiei in 2022. Manualul de Limba si literatura romana cuprinde sapte unitati, fiecare propunand o tema si subteme adecvate intereselor si nivelului de intelegere al unui elev de clasa a V-a. Continuturile si activitatile din manual tin cont de noua configurare a numarului de ore alocate pe saptamana (4) disciplinei Limba si literatura romana, respectand integral programa, atat in litera, cat si in spiritul ei. Manualul acorda un loc important activitatilor si sarcinilor de invatare care contribuie la construirea profilului absolventului de gimnaziu, avand ca obiectiv atingerea unui nivel intermediar de detinere a competentelor-cheie. Fiecare unitate de invatare imbina armonios si integral domeniile de continut prevazute in programa: comunicarea orala, lectura, redactarea, elementele de constructie a comunicarii si elementele de interculturalitate. Textele selectate sunt de tipuri diverse (integrale si fragmente; literare si nonliterare, continue sau discontinue) si acopera atat domenii de interes educational, cat si personal, permitand extinderea invatarii catre dimensiunea informala si chiar nonformala. Organizarea manualului urmareste patru paradigme formativ-actionale: Exploreaza, Descopera, Aplica, Impartaseste impresii! Corect/Incorect, Invitatie in lumea cartii. Prin intermediul lor, autoarea si-a propus sa faca din elev subiectul propriei formari, un agent activ pus permanent in situatia de a cauta, selecta, prelucra informatii pe care apoi sa le transfere la alte discipline sau in viata cotidiana, indeplinindu-si responsabil rolul de interlocutor.