Religie cultul ortodox manual pentru clasa IV-a, autor Mihaela Achim

Cod produs: Corint-2181
An Aparitie: 2021

Religie cultul ortodox manual pentru clasa IV-a, autor Mihaela Achim

MIHAELA ACHIM – profesor cu gradul didactic I la scoala Gimnaziala nr. 280 din Bucuresti, este licentiata in Teologie – Asistenta sociala, cu master in Politici Publice si Integrare Europeana, profesor-mentor, expert in management educational. ANISOARA DAIU – profesor cu gradul didactic I la scoala Gimnaziala nr. 62 din Bucuresti, este licentiata in Teologie – Litere – Limba si Literatura Franceza, expert in management educational. DRAGOS IONITA – profesor cu gradul didactic II la scoala Gimnaziala nr. 77 din Bucuresti, este licentiat in Teologie – Pastorala, cu master in Exegeza si Ermineutica Biblica, doctor in Teologie, metodist IsMB, expert in management edu­cational, autor de manuale, articole si studii de specialitate. FLORENTINA NICULA – profesor cu gradul didactic I la scoala Gimnaziala nr. 117 din Bucuresti, este licentiata in Teologie – Litere – Limba si Literatura Romana, cu master in Modele de Comunicare si Relatii Publice. Referenti: – Diac. lect. dr. Nicolae Preda, Facultatea de Teologie Ortodoxa „Justinian Patriarhul”, Universitatea din Bucuresti – Prof. dr. Hrisanti Bulugea, scoala Gimnaziala „Voievod Neagoe Basarab”, Bucuresti – Pr. prof. Liviu Botezatu, inspector scolar, ISJ Botosani – Pr. Marian Sidon, inspector scolar, ISJ Cluj – Prof. dr. Denisia Elena Manoiu, inspector scolar, ISJ Iasi – Pr. prof. dr. Adrian Cherhat, inspector scolar, ISJ Bistrita-Nasaud – Prof. Adriana Elena Hoaghea, scoala Gimnaziala „George Toparceanu” Mioveni, jud. Arges 1. Este o editie revizuita si actualizata a manualului dupa care au invatat generatii intregi de elevi in perioada 2016-2021. 2. Continuturile raspund competentelor programei scolare, sunt sistematizate, reflecta interesele elevilor. Sunt promovate valori morale, sociale si individuale, utilizandu-se o abordare interdisciplinara. 3. Aplicatiile sunt variate, cu valente formative, acoperind intreaga tipologie a itemilor; sunt propuse, de asemenea, jocuri interactive, adecvate varstei elevilor. 4. Limbajul simplu si accesibil ii va ajuta pe elevi sa aprofundeze cu usurinta cunostintele dobandite. Rubrica DESCOPERIM iMPREUNa le permite crearea de conexiuni cu informatiile studiate in anii anteriori. 5. Are un bogat material ilustrativ care este in concordanta cu continuturile. Ilustratiile sunt sugestive, clare, precise, transmit informatii interesante si trezesc interesul elevilor pentru continuturile ce urmeaza a fi prezentate.