Caietul elevului. Biologie clasa a V-a.

Editura: Sigma
Autor(i) Atia Mihaela FodorLeontina Monica Suna
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-V-aBiologieClasa a-V-aBiologie
ISBN: 978-606-727-255-0
Cod produs: Sigma-0332
An Aparitie: 2018

Caietul elevului. Biologie clasa a V-a.

Materialul de fata contribuie la formarea si dezvoltarea competentelor cuprinse in programa scolara in vigoare si urmareste structura manualului de Biologie cls a V-a, aprobat prin O.M.E.N. nr. 5268 / 2017. Toate lectiile urmaresc o structura clara, delimitata prin etichete corespunzatoare: Notite – este un spatiu in care elevul poate nota notiunile nou intalnite sau pe cele pe care le considera interesante. Tot in aceasta sectiune exista scheme sau imagini interactive; Exercitii – urmaresc consolidarea noilor cunostinte prin rezolvarea de rebusuri, labirinturi, scheme si tabele; De retinut – se ofera cateva notiuni nou intalnite pe parcursul lectiei, iar elevul poate aduce completari; Dezbatere – pe parcursului anului scolar sunt propuse cateva teme de dezbatere pentru lucrul in echipa; Activitate independenta – La finalul fiecarei lectii exista sarcini de lucru cu diferite grade de dificultate care dau posibilitatea cadrelor didactice sa lucreze diferentiat cu elevii, in functie de abilitatile lor. Caietul contine si Fise de proiect cu teme care incurajeaza elevul in cautarea de informatii. In concluzie, auxiliarul propune un demers didactic ce sustine constructia constienta, participativa a invatarii, un parcurs didactic ponderat si flexibil, care face ca efortul elevilor sa fie echilibrat, pe masura particularitatilor individuale ale fiecaruia.