Geometria in gimnaziu explicatii si rezolvari complete clasa a VI-a

Cod produs: Paralela-1083
An Aparitie: 2022

Geometria in gimnaziu explicatii si rezolvari complete clasa a VI-a

Proiectul Geometria in gimnaziu – explicatii si rezolvari complete se diferentiaza de lucrarile similare prin faptul ca toate problemele propuse au rezolvari complete. Rezolvarile contin explicatii clare si detaliate, cu trimitere la continuturile teoretice aplicate. Explicatiile oferite sunt pe intelesul oricarui elev interesat de invatarea geometriei. Proiectul este o noutate metodica absoluta, special elaborata pentru intelegerea notiunilor de geometrie, pentru crearea unui stil de redactare, a unor rezolvari corecte si complete, pentru a-i invata pe elevi sa gandeasca, sa coreleze diverse continuturi ale invatarii, inclusiv interdisciplinar si transdisciplinar, sa identifice date, marimi si relatii matematice in contexte variate, sa utilizeze concepte si algoritmi specifici matematicii, sa modeleze matematic situatii date prin integrarea achizitiilor din diferite domenii. Proiectul respecta toate cerintele programelor scolare actuale referitoare la competente generale, competente specifice si continuturi, oferind sugestii metodologice accesibile si adecvate nivelului de varsta si de dezvoltare al elevilor carora li se adreseaza.Metodele si instrumentele de evaluare prin itemii propusi (obiectivi, semiobiectivi si subiectivi) respecta regulile de proiectare a acestora si asigura o evaluare consecventa a competentelor prevazute de programa scolara. Proiectul este util elevilor de gimnaziu pentru asigurarea unei pregatiri excelente la geometrie si pentru obtinerea unor rezultate de exceptie la examenele de evaluare nationala. In acelasi timp, proiectul devine util:  profesorilor de matematica, pentru perfectionarea pregatirii in specialitate si metodica;  profesorilor pentru invatamantul prescolar si primar, pentru pregatirea gradelor didactice si concursurilor de titularizare;  parintilor interesati de buna pregatire a copiilor.