tel Comenzi telefonice (L-V: 9-16) 031.428.26.35

Bibliografie scolara

Subcategorii

A doua carte cu Apolodor..
Apolodor, pinguinul calator, Amedeu, cel mai cumsecade leu, si cangurul Ilie sunt foarte buni priete..
Amintiri din copilarie -..
Amintiri din copilarie este una dintre principalele lucrari ale scriitorului roman Ion Creanga. Cea ..
Anna Karenina..
Avarul. Tartuffe..
„Avarul” una dintre cele mai cunoscute si mai apreciate comedii ale lui Moliere, a fost piesa care a..
Aventurile lui Peter Iep..
Opera care a consacrat-o pe Beatrix Potter ca autoare de carti pentru copii este "Aventurile lui Pet..
Baiatul miliardar..
Continuand traditia de mare povestitor a lui Roald Dahl, David Walliams creeaza o poveste amuzanta, ..
Balade si Doine populare..
Cele mai cunoscute Balade si Doine populare romanesti sunt incluse in volumul de fata, selectia faca..
Balade vesele si triste...
„Cu privire la G. Topirceanu se constata doua atitudini in sfera unei consideratii generale. Unii il..
Baltagul..
„Baltagul este, prin repeziciune si desavarsit echilibru al expresiei, una din cele mai bune scrieri..
Banchetul si alte dialog..
„... iata cartea libertatii cu supunere, Banchetul. Nici o alta carte de filozofie nu e mai nefilozo..
Basme Victor Eftimiu..
..
Black Beauty - Anna Sewe..
Black Beauty: Autobiografia unui cal de Anna Sewell (1820-1878) este una dintre cele mai frumoase po..
Bunicul. Bunica..
Pentru ca suntem intr-o lume in mers alert, putem pierde placerea de a citi carti. Totusi, existenta..
Cadavrul viu. Puterea in..
FEDIA: Nu, sunt un cadavru! Da… Ei, vezi dumneata… Dumneata poti sa-ti spun totul si, la urma urmei,..
Carol al II-lea un rege ..
Aceasta carte, care se adreseaza in primul rand celor care incep sa se initieze in tainele istoriei ..
Cartea nuntii..
Cartea nuntii - Romanul poetic (Lucian Pricop) Fisa biobibliografica Referinte critice O sarutare in..
Charlie si Fabrica de Ci..
Charlie Bucket este innebunit dupa ciocolata. Iar Willy Wonka, cel mai iscusit inventator din lume, ..
Charlie si Marele Ascens..
Charlie a castigat fabrica de ciocolata a domnului Wonka, dar aventurile prin care trece alaturi de ..
Chemarea strabunilor..
„Chemarea strabunilor“ are ca personaj principal un caine husky, pe nume Buck, domesticit pentru a f..
Cidul..
Legenda Cidului, constituita prin secolul al XII-lea, se refera la luptele spaniolilor cu maurii. Fi..