tel Comenzi telefonice (L-V: 9-16) 031.428.26.35

ISBN: 978-606-009-055-7
Cod produs: Aramis-1426
An Aparitie: 2019

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier sau Posta Romana in orice localitate din tara.

Pentru comenzile de pana la 200 lei costul transportului este de:

• 12.99 lei/colet prin Posta Romana

Cele mai frumoase fabule

Fabula transpune întâmplări din lumea umană în cea animală, înzestrând necuvântătoarele cu darul vorbirii și al gândirii raționale pentru a rosti adevăruri supărătoare despre viciile și însușirile umane. Explicând caracterul ironic al fabulei, La Fontaine, marele fabuluist francez, îsi definea opera ca fiind: ”O amplă comedie cu mii de vieți în mers / A cărei vastă scenă e întregul Univers.” Tudor Arghezi relevă în versuri  caracterul umoristic al fabulei, spunând:“Fabulă se cheamă vechea corciturăDintre pilda bună și caricatură.O minciună blândă-n care se prefacHazurile snoavei scurte-n bobârnac.Incă de pe vremea robului EsopN-a fost încercată fără tâlc și scop,Și întotdeauna de la el încoace,Ea în loc de oameni pune dobitoace.” Am selectat din operele marilor creatori de fabule și vă prezentam în acest volum ample capitole din: La Fontaine, Gheorghe Asachi, Alecu Donici, Grigore Alexandrescu, Gheorghe Sion, I.L.Caragiale, George Topîrceanu.

Produse asemanatoare
Recent adaugate
Dinozaurii Infojurnal
Fabrica de zambit, de mestecat si de vorbit