Cadouri

Diploma gratuita la alegere vezi modelele disponibile aici

Dragonul tatalui meu Rasfoieste

Editura: Arthur
Autor(i) Ruth Stiles Gannett
Categoria: Carti pentru premiiFictiune pentru copiiLiteratura universala
Cod produs: Art-729
An Aparitie: 2022
Tip Coperta: hardcover

Oferta speciala

La fiecare carte comandata din categoria "Carti pentru premii" primiti GRATUIT o diploma la alegere in limita stocului.

Lista diplomelor disponibile o veti regasi aici Diplome scolare

La comenzile de carti din categoria "Carti pentru premii", pe langa diploma cadou si reducerea afisata in site, primiti urmatoarele reduceri suplimentare:

- Pentru comenzi mai mari de 700 lei - reducere 5%

- Pentru comenzi mai mari de 1000 lei - reducere 10%

Aceste reduceri se aplica automat in cosul dumneavoastra de cumparaturi.

Va rugam ca la finalizarea comenzii sa specificati modelul de diploma dorit in campul "Comentariile dumneavoastra"

Suntem prezenti si in SEAP/SICAP

Dragonul tatalui meu

O carte clasica indragita de generatii intregi si castigatoare a Mentiunii Newbery, reimaginata ca album ilustrat. Textul original al lui Ruth Stiles Gannett si ilustratiile alb-negru ale lui Ruth Chrisman Gannett sunt imbogatite cu desene noi splendide, imaginate de Helena Perez Garcia, intr-o editie de colectie pentru cititori de toate varstele. Un dragon e prizonier pe Insula Salbatica, unde e folosit ca vehicul de transport aerian peste un rau foarte lat. Oricine l-ar salva ar primi ca recompensa un zbor gratuit. Asta e o veste foarte buna pentru Elmer Elevator, care viseaza sa zboare. Nici nu are nevoie de alte incurajari ca sa se imbarce clandestin la bordul unei nave care o sa-l duca intr-acolo. Ce nu stie el e ca pe Insula Salbatica va trebui sa dea dovada de vitejie si istetime, pentru ca il asteapta tigri flamanzi, o gorila furioasa, crocodili irascibili si alte creaturi usor de suparat. Cateva citate interesante din carte: „E o guma de mestecat foarte speciala, zise el. Daca o mestecati mult de tot, o sa se faca verde si apoi, daca o plantati, din ea o sa creasca si mai multa guma de mestecat si cu cat incepeti mai repede sa mestecati, cu atat mai repede o sa aveti mai multa.” „— Cand o sa ma fac mare, o sa am un avion. N-ar fi grozav sa poti zbura oriunde te duce gandul? — Iti doresti mult, mult de tot sa zbori? intreba pisica. — Cu siguranta. As da orice sa zbor. — Ei bine, zise pisica, daca-ti doresti atat de mult, cred ca stiu o cale de-a te ajuta sa zbori cat inca esti mic.” „— N-am vazut niciodata un dragon, spuse tata. Tu l-ai vazut? Cat e de mare? — Da, intr-adevar, am vazut dragonul. De fapt, am devenit prieteni foarte buni, spuse pisica. Ma ascundeam prin tufisuri ca sa vorbesc cu el cand nu era nimeni prin preajma. Nu e un dragon foarte are, e cam cat un urs brun mare, desi banuiesc c-a mai crescut destul de cand am plecat eu. Are coada lunga si dungi galbene si albastre. Cornul, ochii si labele picioarelor sunt de un rosu aprins, iar aripile sunt aurii.” „Guma de mestecat, douazeci si patru de acadele roz, un pachet de elastice, cizme negre de cauciuc, o busola, o periuta de dinti si o pasta, sase lupe, un briceag foarte ascutit, un pieptan si o perie de par, sase panglici de par de diferite culori, un sac gol cu o eticheta pe care scria Merisor, niste haine curate si suficienta mancare”. Pe toate acestea le indeasa Elmer Elevator in rucsacul tatalui sau. Unde pleaca? Pe Insula Mandarina. Ce sa faca? Sa salveze dragonul pus la chinuri pe Insula Salbatica. Cum va ajunge de pe Insula Mandarina pe Insula Salbatica?

Diploma cadouPrisaca
Diploma cadouCartea mea frumoasa