Caietul elevului clasa a VII-a. Geografia continentelor extraeuropene Rasfoieste

Caietul elevului clasa a VII-a. Geografia continentelor extraeuropene
Editura: Corint
Autor(i) Octavian Mandrut
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-VII-aGeografiePromotie 2 + 1
ISBN: 978-606-793-322-2
Cod produs: Corint-1898
An Aparitie: 2018

Caietul elevului clasa a VII-a. Geografia continentelor extraeuropene

Geografia continentelor extraeuropene. Caietul elevului pentru clasa a VII-a facilitează formarea competenÈ›elor prevăzute de programa È™colară È™i creÈ™terea interesului pentru cunoaÈ™tere È™i călătorii.

Principalele competenÈ›e care se pot forma cu ajutorul acestui caiet de activitate independentă se referă la: identificarea informaÈ›iei semnificative, prelucrarea acesteia, înÈ›elegerea È™i utilizarea termenilor noi, localizarea È™i identificarea poziÈ›iei unor elemente geografice, realizarea unor calcule minime, compararea unor realități geografice (poziÈ›ie, caracteristici naturale etc.)

La final, după abordarea tuturor continentelor (Europa în clasa a VI-a È™i continentele extraeuropene în clasa a VII-a), elevii își vor forma o idee completă asupra caracteristicilor de bază ale continentelor, regiunilor È™i țărilor, adică a geografiei lumii contemporane.

Caietul poate fi utilizat împreună cu celelalte componente ale sistemului de instruire realizat de Editura Corint: manualul È™colar È™i atlasul geografic (Atlas geografic È™colar), aprobate de Ministerul EducaÈ›iei NaÈ›ionale.