Vrei sa stii mai mult? Semestrul I. Exercitii si probleme pentru clasa a V-a. Matematica

Editura: Sigma
Autor(i) Lenuta AndreiMadalina CalinescuAni Draghici
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-V-aMatematica
Cod produs: Sigma-0333
An Aparitie: 2017

Lucrarea contine exercitiile si problemele grupate pe trei niveluri de dificultate si evidentiate in text prin vignietele: Exerseaza!, Poti fi mai bun! si Fii campion!. De asemenea auxiliarul cuprinde fise de lucru pentru elevi, teste de recapitulare si sistematizare si modele de teza. Fisele de lucru pot fi decupate si adaugate portofoliului individual al fiecarui elev. Auxiliarul „Vrei sa stii mai mult?” pentru semestrul II cuprinde doua capitole: - Capitolul „Fractii ordinare. Fractii zecimale” cu subcapitolul „Fractii zecimale” Auxiliarul „Vrei sa stii mai mult?” pentru semestrul II este dedicat: - Capitolul „Elemente de geometrie si unitati de masura”. Ca si in auxiliarul pentru semestrul I, si acest auxiliar gasim „Recreatii matematice“, dedicat vacantelor scolare prin care elevii sunt stimulati si motivati sa-si dezvolte logica matematica inspirata din frumusetea si eleganta rationamentului matematica. In concluzie putem spune ca lucrarea faciliteaza interactivitatea elev-profesor, relationarea explicita si implicita cu alte discipline, autoevaluarea si inregistrarea progresului fiecarui elev in parte.