Religie cultul ortodox manual pentru clasa a V-a

Cod produs: Litera-0446
An Aparitie: 2022

Religie cultul ortodox manual pentru clasa a V-a

Manualul de Religie – Cultul ortodox pentru clasa a V-a este aprobat la licitatia organizata de Ministerul Educatiei in 2022. Manualul este conceput conform programei scolare in vigoare si principiilor didactice si catehetice; respecta particularitatile de varsta si individuale ale elevilor. Este structurat in patru unitati tematice si prezinta continuturi integrate, care evidentiaza caracterul practic-aplicativ al cunostintelor transmise si urmareste atingerea competentelor specifice disciplinei Religie. Continuturile sunt prezentate atractiv si valorifica experiente de viata si trairile personale ale elevilor. Invatarea prin descoperire, jocurile didactice, utilizarea frecventa a metodelor si a tehnicilor moderne, activ-participative, exercitiile interactive, grafica utilizata vor contribui la sporirea atractivitatii si la dinamizarea orelor de religie. Evaluarile propuse stabilesc punctaje si bareme de corectare flexibile, lasand la latitudinea fiecarui profesor modalitatea de abordare. Prin numeroasele elemente inovative prezentate, avem convingerea ca acest manual raspunde nevoilor elevilor si profesorilor, aducand un plus de valoare la formarea religios-morala si conturarea profilului absolventului de invatamant gimnazial.