Viitorul incepe azi Rasfoieste

Cod produs: Taida-123
An Aparitie: 2008

Viitorul incepe azi

Obsesia omului de astazi este succesul. Dar adevaratul succes in viata trebuie pregatit inca de pe bancile scolii. Timpul trece si fara veste, intrati si intr-o poveste. Asa, fara vorbe prea multe, unul dupa altul (...) Luati-o pe poarta asta pe care scrie A fost odata ca niciodata , care ne asteapta desferecata (M. Sorescu - Intr-o poveste) pentru o intalnire de suflet. Cine nu viseaza la o scoala unde nu se predau doar cunostinte, ci se transmit stari de spirit, in care se vehiculeaza adevaruri despre sine, despre lume si viata? Ghid si participant activ (si egal), generator de idei si sentimente, profesorul diriginte (consilier) este OMUL care modeleaza suflete si constiinte ale unor copii veniti dintr-o lume de vise, de culoare, de joc si suras. Insa efortul de a fi partas la propria devenire este obligatoriu al vostru, dragi elevi, pasiunea arde, elanul va caracterizeaza, gandirea va maturizeaza, iar indrazneala va apropie mai repede de tel. Intr-o lume in care trebuie sa fii omniprezent, trebuie sa-ti elaborezi trasee si strategii adecvate care sa asigure pregatirea pentru viata. Ora de dirigentie se doreste un spatiu de dezbatere, o tribuna a gandirii, un laborator al educatiei, un imbold in incercarea de a fi mai buni, de a nu cadea in mediocritate, de a intelege valorile perene - familie, comunicare, relatii dintre oameni, cultura si civilizatie. Catalogul s-a inchis si sunteti indemnati sa visati, sa descoperiti necunoscutul din voi, labirintul vietii, sa intelegeti, sa va conduceti destinul prin alegeri personale juste si sa depasiti zari si etape, descoperind viata de dincolo de bancile scolii. Lucrarea de fata isi propune sa ofere cateva repere utile elevilor in propria formare, sugestii cu caracter didactic in vederea aplicarii creatoare a unor concepte, ce trebuie sa stea la baza unor intalniri (lectii?!) ce dau placerea confruntarii ideilor. Fisele de lucru, exercitiile diverse, testele, dezbaterile solicita gandirea, imaginatia, experienta de viata, sensibilitatea, determinand efecte educativ-formative durabile. Maximele si proverbele, comori de intelepciune, vor contribui la largirea fondului etic, regland din interior calea de urmat pentru o continua autoperfectionare. Evaluarea ii pregateste pe elevi pentru a accepta provocarile si astfel lupta, mai devreme sau mai tarziu, va fi castigata. Avand un grad de dificultate diferit, exercitiile pot fi alese in functie de nivelul clasei, de anul de studiu, de componenta colectivului, stimuland disponibilitatile creatoare ale elevilor. Virtutile magice ale dialogului sincer, deschis tuturor intrebarilor si marturisirilor, vor face din elev autorul propriei instructii, determinandu-l sa (se) observe, sa se exprime adecvat, sa simta, sa reactioneze, sa lucreze in echipa, sa interpreteze roluri, sa se implice pe baza unei motivatii pozitive. Educatia nu este posibila fara instructie, dar invatarea nu trebuie doar sa ne conduca undeva, ea trebuie sa ne permita sa continuam mai usor in etapa urmatoare (J. Bruner), valorificand resursele personale intr-un mod creator. Citind aceste pagini te vei descoperi: o fiinta unica, pe care experienta o transforma, care ia cunostinta de adevarul timpului sau, face arcuri peste timp si invata credinta, justetea, respectul, libertatea, adevarul, democratia, cladind cele mai de pret valori intr-o poveste fara sfarsit.