Matematica. Clasele 3-4. Tipuri de probleme. Performanta (Ivaschescu) Rasfoieste

Matematica. Clasele 3-4. Tipuri de probleme. Performanta (Ivaschescu)
Editura: Carminis
Autor(i) Nicolae IvaschescuIon Patrascu
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-III-aMatematicaClasa a-IV-aMatematicaCulegeri ciclul primar
ISBN: 9789731232058
Cod produs: Carminis-0234
An Aparitie: 2015

Matematica. Clasele 3-4. Tipuri de probleme. Performanta (Ivaschescu)

Culegerea „Matematica. Clasele III-IV“ apare sub semnatura a doi reputati profesori de matematica, avand o experienta deosebita atat in activitatea didactica la catedra cat si in publicistica matematica preuniversitara.
Lucrarea este structurata in trei capitole. Primul capitol cuprinde toate tipurile de probleme ce puteau fi abordate in clasele a III-a si a IV-a, unele dintre acestea realizand trecerea treptata a elevilor catre nivelul de cunostinte pentru clasa a V-a. Un capitol la fel de important este acela in care sunt prezentate subiectele date la diverse concursuri de matematica, avand scopul de a familiariza elevii cu prezentarea subiectelor la astfel de competitii, cu punctaje si bareme de corectare. Ultimul capitol contine sugestii de rezolvare si raspunsuri, de multe ori fiind date rezolvari ample sau chiar mai multe metode de aflare a solutiilor.
Prin parcurgerea culegerii, lucrand cu seriozitate la matematica, elevii vor fi capabili sa obtina rezultate deosebite la concursurile scolare viitoare.