Biologie. Caietul elevului pentru clasa a V-a Rasfoieste

Biologie. Caietul elevului pentru clasa a V-a
Editura: Corint
Autor(i) Silvia OlteanuIuliana TanurCamelia ManeaȘtefania Giersch
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-V-aBiologieAuxiliare compatibile manuale MinisterClasa a-V-aBiologiePromotie 2 + 1
Cod produs: Corint-1619
An Aparitie: 2017
Format: 20,5 x 26 cm

Biologie. Caietul elevului pentru clasa a V-a

Din acest an scolar, biologia pentru clasa a V-a se va studia dupa o noua programa, ceea ce va reprezenta o provocare. De aceea, valorificand experiența didactica acumulata, autoarele, Silvia Olteanu, Ștefania Giersch, Iuliana Tanur, Camelia Manea, Teodora Lazar, au conceput acest caiet de biologie, care se doreste a fi utilizat pe tot parcursul anului scolar, in scopul eficientizarii activitații didactice, atat pentru elev, cat si pentru profesor. Caietul il va ajuta pe elev sa-si sistematizeze cunostințele, prin propunerea unor scheme ale lecției, in care doar va completa cu cuvintele-cheie si nu va copia de pe tabla, economisind astfel timpul si realizand o invațare interactiva. Acest material este conceput pe baza manualului de biologie, realizat de aceleasi autoare, si va reprezenta caietul de lucru al elevului, care cuprinde atat temele propuse in manual (de la activitați de invațare pana la exerciții, exprimarea unor pareri, teme de portofoliu, rezolvarea unor jocuri interactive etc., menționandu-se pagina din manual la care se gasesc), dar si altele noi. Datorita formei atractive in care este conceput, cu sublinieri, culori si imagini, caietul poate fi pastrat si utilizat si in anii urmatori, pentru reactualizarea cunostințelor. Emoticoanele care vor fi incercuite la finalul fiecarei lecții reprezinta o modalitate de evaluare a starii emoționale a elevului, la ora de biologie, pe parcursul anului scolar – un real feedback pentru profesor asupra activitații desfasurate. Testele de evaluare vor putea fi rezolvate de elev direct pe caiet, apoi pot fi utilizate pentru evaluare si notare, autoevaluare sau interevaluare, acest caiet fiind de un real folos in descifrarea si invațarea biologiei.