Muzica si miscare clasa I Rasfoieste

Muzica si miscare clasa I
Editura: Ars Libri
Autor(i) Maria RaicuAdina Grigore
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa IMuzica si miscareAuxiliare aprobate MEN 2018
ISBN: 978-606-574-813-2
Cod produs: Arslibri-183
Planificare: Descarca
Format: A4

Momentan livrarile prin Posta Romana sunt suspendate.

Muzica si miscare clasa I

Este un important suport pentru formarea şi consolidarea deprinderilor motrice şi muzicale ale elevilor.

Cu o abordare integrată, conţinutul cărţii conştientizează la nivel intuitiv, elementele de limbaj muzical.

Printr-o practică muzicală tip – joc şi prin stilul original, captivant de prezentare imagistică, această carte stimulează manifestarea expresivă a motricităţii elevilor.

În sprijinul unei percepţii corecte a sunetelor/ cântecelor şi pentru stimularea calitativă a reproducerii muzicale, CD-ul cu înregistrări are un rol major în realizarea conţinutului programei şcolare pentru clasa I. Astfel, se va realiza cultivarea auzului muzical şi a vocii elevilor, fiind dirijată imitarea calitativă a sunetelor muzicale, a cântecelor şi se va obţine percepţia corectă a diferenţierii de timbru, ritm, intensitate în cântecele audiate.

Pentru cadrele didactice, suportul aplicativ este un ajutor de seamă în realizarea unor demersuri didactice eficiente.

e-librariescolara.ro © 2020