Misiunea RoboMate matematica si explorarea mediului pentru clasa a II-a

Editura: Edu
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-II-aMatematica si explorarea mediuluiMegasales
ISBN: 978-606-8531-13-7
Cod produs: Edu-004

Misiunea RoboMate matematica si explorarea mediului pentru clasa a II-a

Matematica si explorarea mediului pentru clasa a II-a poate fi mai interesanta si mai distractiva alaturi de Tim, Ada, cameleonul Leon si holograma Grand. Cu totii vor pleca in misiuni dificile, dar amuzante, pline de capcane matematice. Pachetul este format dintr-o revista (64 de pagini color) si un CD (soft educational). intreg continutul educational ruleaza pe tableta sau smartphone (Android, versiunea minima 4.1) si poate fi vizualizat GRATUIT introducand codul de acces din revista. Elevii din clasa a II-a sunt invitati sa ia parte la misiuni de salvare a planetei alaturi de doi eroi: Ada si Tim. Cei doi copii talentati se pot transforma in roboti de ultima generatie, fiind ajutati de holograma Grand si de un cameleon simpatic pe nume Leon. Toate continuturile din programa scolara pentru disciplina matematica si explorarea mediului (clasa a II-a) sunt atinse intr-o abordare integrata si ludica: numerele naturale pana la 1 000, adunarea si scaderea in concentrul 0 - 1 000 (fara trecere peste ordin), inmultirea si impartirea in concentrul 0 - 100, fractii, corpul omenesc, plante si animale, Pamantul, universul, forte si miscare. Temele propuse respecta principiul accesibilitatii si al particularitatilor de varsta ale elevilor si vin in sprijinul formarii si dezvoltarii competentelor specifice disciplinei matematica si explorarea mediului. Softul educational contine 20 de jocuri edu-distractive, 22 de animatii amuzante si 74 de fise de lucru. Revista ce insoteste CD-ul are 64 de pagini color, pline cu exercitii si probleme adaptate noii programe scolare. Suportul vizual si grafica deosebita, diversitatea exercitiilor, aplicabilitatea lor in viata curenta fac din aceasta revista un material util, dar si captivant. Cuprins Capitolul 1: VIR954 - atacul virusurilor Matematica: Numerele naturale 0-1000 (recunoastere, formare, citire, scriere, comparare, ordonare, numere pare/ impare) Explorarea mediului: Corpul omenesc (mentinerea starii de sanatate, boli provocate de virusuri) Capitolul 2: RoboLake si capsula antigravitationala Matematica: Adunarea si scaderea in concentrul 0-1000, fara trecere peste ordin. Probleme Explorarea mediului: Plante si animale (caracteristici comune, medii de viata: lacul/ iazul/ balta, Delta Dunarii, Marea Neagra) Capitolul 3: Poli 10X10 si actiunea Clona Matematica: inmultirea in concentrul 0-100 (proprietati: comutativitate, asociativitate, element neutru) Explorarea mediului: Plante si animale (caracteristici comune, medii de viata: padurea, desertul, Polul Nord, Polul Sud) Capitolul 4: ForceTex, un robot … atragator Matematica: impartirea cu rest 0 in concentrul 0-100. Proba inmultirii. Proba impartirii Explorarea mediului: Forte si miscare (magnetii) Capitolul 5: Geo-robotii si surpriza cosmica Matematica: Fractii (doime, patrime, fractii echivalente). Figuri plane (patrat, dreptunghi, triunghi, cerc, semicerc: axa de simetrie). Corpuri (cub, cuboid, cilindru, sfera, con) Explorarea mediului: Pamantul (uscat, apa si atmosfera, forme de relief: munti, dealuri, campii). Universul (planetele sistemului solar, ciclul zi-noapte)