Cu Aramis reusesc recapitulare si evaluare clasa a II-a

An Aparitie: 2020
Varsta: +7 Ani

Cu Aramis reusesc recapitulare si evaluare clasa a II-a

Lucrarea contine fise de antrenament si autoevaluari cu ajutorul carora elevii vor putea, de multe ori singuri, sa-si reaminteasca si sa-si fixeze notiunile de baza asimilate, pe parcursul clasei a II-a, la disciplinele Comunicare in limba romana si Matematica si explorarea mediului. Activitatile propuse in acest caiet stimuleaza invatarea, creativitatea si implicarea activa si constienta a elevului, iar cele transdisciplinare, bogate si atractive, faciliteaza un contact permanent cu lumea inconjuratoare. Jocurile, activitatile individuale, in perechi sau de grup, precum si cele practice asigura dezvoltarea gandirii, imaginatiei creative a copiilor, dar si a trairilor afective pozitive. Prin intermediul tuturor acestor activitati se urmareste recapitularea si consolidarea cunostintelor dobandite de elevi pe parcursul clasei a II-a, iar prin procesul de autoevaluare, identificarea experientelor de invatare ÅŸi a competentelor dobandite de acestia in contexte nonformale sau informale.Scopul acestei lucrari este acela de a le facilita elevilor demersurile de invatare in contextul invatamantului de tip hibrid sau online.