Limba si literatura romana pentru concursuri, olimpiade si centre de excelenta. Liceu. Clasele XI-XII

Editura: Paralela 45
Autor(i) Mihaela DobosMariana ChiriacCamelia GavrilaCezar Zaharia
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-XII-aRomanaClasa a-XI-aRomana
ISBN: 978-973-47-2004-0
Cod produs: Paralela-0071
An Aparitie: 2014

Conceptul de auxiliare diferentiate destinate invatarii limbii si literaturii romane, realizat de Editura Paralela 45, are ca punct culminant culegerile de excelenta - o realizare editoriala unica atat ca amploare, cat si ca noutate metodica si didactica. Aceste culegeri sunt ghiduri fundamentale pentru toate competitiile de limba si literatura romana, pentru formarea unei culturi literare si artistice si, de ce nu, pentru o viitoare cariera literara, jurnalistica sau in stiintele comunicarii. Lucrarea se adreseaza tuturor elevilor din clasele a XI-a si a XII-a dornici sa obtina rezultate de exceptie la examene, concursuri si olimpiade de profil, fiind conceputa ca un veritabil manual pentru performanta. Ea reuneste, intr-o abordare didactica functionala si moderna, nu numai continuturile prevazute de programa scolara, dar si pe cele de curriculum extins care se regasesc in programele olimpiadelor, ale concursurilor si ale centrelor de excelenta din tara. Dincolo de aceasta, elevul de liceu va gasi in lucrarea de fata un ghid autentic pentru construirea si imbogatirea culturii literar-artistice.