Geografie Manual pentru clasa a V-a

Cod produs: Corint-2394
An Aparitie: 2022

Geografie Manual pentru clasa a V-a

OCTAVIAN MANDRUT – profesor, doctor in geografie, cercetator stiintific pr. I la Universitatea „Constantin Brancusi” din Targu-Jiu, autor de manuale scolare (pentru clasele III–XII), atlase, culegeri de sinteze si teste, lucrari din diferite domenii ale geografiei, ghiduri metodologice, caiete de activitate independenta a elevilor, cursuri universitare. In cadrul Editurii CORINT a revizuit recent atlasele geografice (Romania – atlas geografic scolar, Atlas geografic scolar, Atlas de geografie generala si Atlas de geografia continentelor). ANA-MARILENA MANDRUT – fizician, specializarea Fizica atmosferei si fizica Pamantului, cercetator stiintific si expert in evaluare, editor si coautor de auxiliare scolare, cursuri si ghiduri metodologice referitoare la curriculumul centrat pe competente si la evaluare. Este coautor la recentele manuale de Stiinte ale naturii pentru clasele a III-a si a IV-a (2021). Cinci motive pentru a alege manualul de geografie propus de Grupul Editorial Corint: 1. Reprezinta continuarea unei activitati editoriale de realizare a unor manuale de calitate, inceputa cu prima serie de manuale noi (1996) si continuand pana astazi (2022). Numarul mare de elevi si profesori care le-au folosit ca instrumente de lucru confirma calitatea acestora. 2. Structura unitatilor de invatare a fost imbunatatita prin introducerea unor elemente care faciliteaza o invatare eficienta (accesul la cunostinte anterioare sau sincrone, caracterul demonstrativ al textului lectiei, conectarea componentelor, ilustrarea originala, prezenta extinderilor si existenta unor evaluari semnificative). 3.Manualul se invata „de la sine”, profesorul devenind, astfel, un organizator al instruirii, avand posibilitatea de a realiza o invatare centrata pe competente si pe elev, diferentiata, moderna si accesibila. Structura unitatilor de invatare dirijeaza activitatea elevului, care poate deveni, in acest fel, parte constienta a propriei instruiri. 4. Manualul este insotit de un pachet educational complementar: Caietul elevului (pe cinci module), Ghidul profesorului (cu prezentarea modulelor si a unitatilor de invatare, oferit gratuit pe site-ul editurii), Atlas de geografie generala (clasele V-VI), Manualul profesorului: Terra - geografie fizica si elemente de stiintele Pamantului. 5. Manualul demonstreaza tuturor, elevi, profesori, parinti, importanta geografiei ca disciplina scolara care asigura o intelegere obiectiva a realitatii, in conditiile mondializarii si a modificarilor mediului inconjurator, fiind principalul domeniu educational care le abordeaza.