Limba si literatura romana manual pentru clasa a V‑a 2022

Cod produs: Intuitext-5-01
An Aparitie: 2022

Limba si literatura romana manual pentru clasa a V‑a 2022

Manualul Intuitext Limba si literatura romana pentru clasa a V-a va pune la dispozitie o varietate de resurse educationale: Simulari. Joc cu interactivitate Drag & drop. Joc cu interactivitate Selectie. Ordonare de elemente. Completarea spatiilor libere. Exercitii interactive. Lucrarea poate fi regasita atat in varianta tiparita, cat si in varianta digitala, concepute in asa fel incat sa respecte programa scolara actuala si continutul stiintific. Manualul tiparit este impartit in  7 unitati de invatare, prezentate sub forma unor lectii de predare, recapitulare, evaluare. Varianta digitala pune accent pe elementele virtuale (animate, interactive) si il ajuta pe elev sa aiba o experienta de invatare complexa, potrivit varstei.         Manualul digital include 98 de imagini, 56 de animatii si filme si 23 de jocuri, simulari, experimente, exercitii, rezolvari de probleme.  Imaginile pot fi folosite drept suport in predare sau in activitati efectuate in clasa, contribuind in felul acesta la intelegerea continutului prezentat. Filmele si animatiile sunt destinate procesului de predare-invatare desfasurat la clasa si acasa si abordeaza aspecte dificil de inteles pentru elevi. Jocurile, simularile, experimentele il ajuta pe elev sa aplice cunostintele in contexte diferite, stimuland invatarea prin joc. Lectiile sunt construite pe baza unor exemple practice, relevante pentru experienta de viata a elevului. Fiecare lectie este impartita in momente de invatare si mini-sectiuni suplimentare: Aminteste-ti! – face referire la concepte/notiuni studiate in anii anteriori punandu-le intr-un context ludic/interdisciplinar/din viata cotidiana a copilului. Descopera! – o serie de exercitii/situatii problematice, din care elevul sa desprinda/gaseasca informatia noua, printr-un efort personal. Important – prezinta informatia noua (idei, definitii etc.) concis, cat se poate de vizual si cu exemple, astfel incat sa fie usor inteles si retinut de catre elev. Exerseaza! – solicita elevului sa aplice ceea ce a invatat. Exploreaza lumea textului! – contine activitati care te ajuta sa intelegi textul. Descopera orizontul textului! – contine exercitii care te pregatesc sa intri in lumea textului. Experimenteaza dincolo de text! – contine sarcini pentru a caror rezolvare elevul se foloseste de creativitate. Foloseste-ti cunostintele! – contine sarcini ce verifica capacitatea elevul de a folosi achizitiile anterioare. Mini-sectiunile suplimentare sunt: Joc – aduce un plus de exersare a cunostintelor in mod ludic. Portofoliu – apare ca forma alternativa de evaluare. Este insotit intotdeauna de indicatii pentru autoevaluare. Proiect – este prezent ca activitate complexa la anumite unitati de invatare. Este insotit intotdeauna de indicatii pentru autoevaluare sau interevaluare. Investigatie- Cercetezi o situatie urmand instructiunile si dovedindu-ti  priceperea Pentru a reusi… - corelat cu proiectul. Auotevaluare- Iti apreciezi rezultatele. Identifici dificultatile intampinate. Observ! - Apreciezi ceea ce ai lucrat si cum te-ai comportat.