Matematica Cartea elevului Clasa a VII-a

Cod produs: Art-452
An Aparitie: 2019

Matematica Cartea elevului Clasa a VII-a

Prezentul auxiliar a fost avizat de Ministerul Educaţiei şi Cercetării prin Ordinul nr. 5318 din 21.11.2019 şi se regăseşte la poziţia nr. 54 din anexa Ordinului.

Lucrarea a fost realizată în conformitate cu noua programă şcolară pentru disciplina Matematică, clasele a V-a- a VIII-a,aprobată prin O.M. nr. 3393/28.02.2017.

Matematică. Clasa a VII-a.

Ce propune aceasta carte:

Cartea este împărÅ£ită în ÅŸapte unităţi care acoperă integral conÅ£inutul prevăzut de programa ÅŸcolară.
Lecţiile care compun o unitate sunt prezentate îmod coerent, unitar, într-un stil consecvent.

Fiecare lecÅ£ie debutează cu o problemă practicăpe baza căreia se introduc noile concepte. Acestea sunt conturate apoi într-un limbaj matematic care echilibrează nivelul descriptiv cu rigoarea specifică matematicii. NoÅ£iunile noi sunt însoÅ£ite de exemple semnificative, comentarii ÅŸi aplicaÅ£ii.

Cartea acordă o atenÅ£ie sporită gândirii critice ÅŸi dezvoltării calculului mintal, prin zone dedicate, încurajând Ã®n acelaÅŸi timp activităţile de grup, independenÅ£a îgândire ÅŸi dezvoltarea încrederii în sine. Evaluarea se realizează prin forme ÅŸi instrumente diversificateorientate spre formarea ÅŸi dezvoltarea competenÅ£elor matematice.

Matematica presupune exersare şîndemânarecunoaÅŸtere ÅŸi simÅ£ estetic ÅŸi, mai ales, imaginaÅ£ie ÅŸi intuiÅ£ie. Este ceea ce îşi propune să formeze ÅŸi lucrarea de faţă, un adevărat manual de educaÅ£ie matematică, care Ã®i poartă pe elevi printre idei, concepte, definiÅ£ii ÅŸi teoreme folosind o exprimare prietenoasă, apropiată ÅŸi apelând la simÅ£ul practic ÅŸi la intuiÅ£ie.
Introducerea conceptelor matematice se face plecând de la exemple din realitatea imediată, de la experienÅ£ele de zi cu zi. Elevii vor descoperi astfel că lumea matematicii este o lume deschisă, vie, dinamică, în strânsă legătură cu toate domeniile de activitate,capabilă să formulezesă descrie ÅŸi să explice numeroase situaÅ£ii, probleme, fenomene sau procese.
Autorii oferă, la fiecare pas, momente de investigaÅ£ie, de reflecÅ£ie, ocazii de a pune întrebări ÅŸi de a corela răspunsurile posibile cu datele situaÅ£iilor analizate, fiindcă educaÅ£ia matematică reprezintă tocmai antrenarea minÅ£ii pentru a gândi.

Pachet bibliografie cls a XII-a + 5 diplome
Pachet bibliografie cls a XI-a + 5 diplome