Matematica. Probleme de concurs. Clasele 5-8 Rasfoieste

Cod produs: CartRom-022
Pret Emag: 18.0952

Matematica. Probleme de concurs. Clasele 5-8

Cele trei volume intitulate Matematica. Probleme de concurs (clasele 5-12) contin 1123 de probleme de nivel gimnazial si liceal, unele dintre acestea fiind publicate in reviste prestigioase de matematica din strainatate (American Mathematical Monthly, Crux Mathematicorum, MathProblems Journal, La Gaceta de la RSME, The Pentagon Journal, SSMA-Magazine) si din tara (Gazeta Matematica, Cardinal, Elipsa, Argument, Recreatii Matematice, MiniMath). Multe dintre probleme au constituit provocari matematice pentru rezolvitori din toata lumea prin intermediul Romanian Mathematical Magazine (www.ssmrmh.ro), care este singurul Interactive Mathematical Journal din Romania si care are peste 4.600.000 de vizitatori in ultimii doi ani. O mare parte dintre probleme au fost utilizate ca subiecte propuse de catre autor la olimpiada de matematica si concursurile de matematica din Romania. Problemele din cele trei volume pot constitui o sursa de creatie pentru alte probleme si pot fi extrem de utile in pregatirea elevilor pentru concursurile de matematica si pentru dobandirea de catre elevi a unor abilitati imediate de rezolvare. Totodata, ele reprezinta teste utile rezolvitorilor pasionati.

e-librariescolara.ro © 2019