Didactica predarii informaticii Rasfoieste

An Aparitie: 2016
Editia: a II-a

Oferta speciala

La fiecare carte comandata din categoria "Carti pentru premii" primiti GRATUIT o diploma la alegere in limita stocului.

Lista diplomelor disponibile o veti regasi aici Diplome scolare

La comenzile de carti din categoria "Carti pentru premii", pe langa diploma cadou si reducerea afisata in site, primiti urmatoarele reduceri suplimentare:

- Pentru comenzi mai mari de 700 lei - reducere 5%

- Pentru comenzi mai mari de 1000 lei - reducere 10%

Aceste reduceri se aplica automat in cosul dumneavoastra de cumparaturi.

Va rugam ca la finalizarea comenzii sa specificati modelul de diploma dorit in campul "Comentariile dumneavoastra"

Suntem prezenti si in SEAP/SICAP

Didactica predarii informaticii

Editia a II-a revazuta si adaugita

Calculatorul este folosit in prezent pe scara tot mai larga si in domenii din cele mai diverse, de la gestionarea unor evidente simple, procesarea imaginilor si realizarea de conferinte online, pina la urmarirea si reglarea unor procese industriale sau dirijarea activitatii unui aeroport. Didactica predarii informaticii analizeaza tehnicile de predare-invatare a acestei discipline in invatamintul preuniversitar. Partea teoretica include notiuni de baza specifice programarii pe calculator, metode de elaborare a algoritmilor, structuri de date clasice de tipul listelor, stivelor si cozilor, teorii legate de grafuri si arbori. In anexe, cei interesati gasesc exemple suplimentare de proiecte didactice, subiecte date la examenele de bacalaureat si admitere in invatamintul superior de specialitate sau la examenele de grad si definitivat, precum si resurse utile pentru buna desfasurare a procesului didactic. Adaugit si integral revizuit, volumul ofera informatii actualizate despre metodo-logiile de predare a informaticii, venind in sprijinul profesorilor din invatamintul preuniversitar, dar si al elevilor si studentilor care doresc sa-si aprofundeze cunostintele in domeniu.

Din cuprins:
Curriculum, instruire, evaluare • Principii didactice si didactica formarii de competente • Metode, tehnici si procedee didactice • Paradigme de programare • Proiectarea algoritmilor – sortare si cautare • Structuri de date: liste, stive, cozi • Teoria grafurilor si a arborilor

Diploma cadouPrisaca
Diploma cadouCartea mea frumoasa