Arte vizuale si abilitati practice - Clasa I

Format: A4
Interior: color

Arte vizuale si abilitati practice - Clasa I

Contin toate plansele si sabloanele necesare (carton imprimat, hartie glasata imprimata, carton alb) fiind usor detasabile, cu perfor. * Abordeaza integrat artele vizuale si abilitatile practice, conform programei scolare, in cadrul unei singure discipline. Includ lectii proiectate pentru intregul an scolar. * Structura simpla, oferind elevului informatii privind tehnicile de lucru, pasii pentru realizarea temei, dar si materialele de lucru (carton alb sau cu diverse imagini, sabloane si hartie glasata). * Asigura formarea competentelor de explorare a mesajelor artistice exprimate in limbaj vizual, intr-o diversitate de contexte familiare, precum si realizarea creatiilor functionale si estetice folosind materiale si tehnici diverse. * Temele propuse spre realizare incurajeaza initiativa si libertatea de exprimare si ajuta la intelegerea a doua realitati esentiale pentru dezvoltarea spiritului estetic si practic al elevilor. * Lectii bine organizate, structurare clara a fiecarei teme: lista si imaginile materialelor si instrumentelor necesare; descriere detaliata si ilustrare a fiecarui pas de urmat pentru realizarea lucrarii; lista tehnicilor folosite; imaginea lucrarii finale; recomandari si idei pentru utilizarea lucrarii.