Cadouri

Diploma gratuita la alegere vezi modelele disponibile aici

Beverly, aici si acum

Editura: Arthur
Autor(i) Kate DiCamillo
Categoria: Carti pentru premiiFictiune pentru copiiLiteratura universala
Cod produs: Art-1289
An Aparitie: 2022
Tip Coperta: cartonata

Oferta speciala

La fiecare carte comandata din categoria "Carti pentru premii" primiti GRATUIT o diploma la alegere in limita stocului.

Lista diplomelor disponibile o veti regasi aici Diplome scolare

La comenzile de carti din categoria "Carti pentru premii", pe langa diploma cadou si reducerea afisata in site, primiti urmatoarele reduceri suplimentare:

- Pentru comenzi mai mari de 700 lei - reducere 5%

- Pentru comenzi mai mari de 1000 lei - reducere 10%

Aceste reduceri se aplica automat in cosul dumneavoastra de cumparaturi.

Va rugam ca la finalizarea comenzii sa specificati modelul de diploma dorit in campul "Comentariile dumneavoastra"

Suntem prezenti si in SEAP/SICAP

Beverly, aici si acum

O noua poveste de DiCamilo „Am scapat de povara legaturilor." E singurul vers pe care Beverly il tine minte dintr-o poezie de la scoala. Asta face ea cand fuge de acasa: rupe povara legaturilor cu familia care o neglijeaza. Beverly vrea sa fie independenta. Gaseste de lucru, se imprieteneste cu alti oameni, ii tine la distanta pe cei care nu-i castiga increderea si poarta in suflet livada de portocali si prietenele lasate in urma, Raymie si Louisiana. La malul marii, incepe sa inteleaga felul in care nedreptatile revoltatoare se impletesc cu bucurii ascunse. Beverly vrea sa imbratiseze frumusetea din jur: din culoarea albastru, din dans, din cuvinte, din grija altora fata de ea, din grija ei fata de altii. Si descopera un vers nou.   „DiCamillo spune o noua poveste neobisnuita despre personaje obisnuite." School Library Journal „Fara inflorituri stilistice, DiCamillo descrie aici fapte marunte, aparent disparate, dar care se imbina treptat, alcatuind un tablou amplu si dinamic." Booklist   „Momentele pe care Beverly le petrece cu ea insasi o fac sa se transforme intr-o participanta activa la lumea ei." Publishers Weekly Parerile traducatoarei Iulia Arsintescu:   „De fiecare data cand traduc o carte de Kate DiCamillo parca invat sa merg pe sarma. Scrisul acestei autoare e simplu si cat se poate de clar, lipsit de inflorituri si esentializat, iar asta ma face si pe mine sa simt ca orice silaba gresita, orice imprecizie m-ar impinge sa-mi pierd echilibrul. Trebuie sa respect neclintit puterea autoarei de a spune adevarul limpede si raspicat, fara niciun cuvant in plus. Beverly, aici si acum este al treilea volum din seria dedicata prietenelor Raymie Clarke, Louisiana Elefante si Beverly Tapinski (Primele sunt Raymie Nightingale si Louisiana se intoarce acasa). Toate cartile au in centrul lor adolescente care se simt infrante, dar care reusesc sa depaseasca imprejurarile nefericite pentru ca gasesc intelegere si bunatate. Beverly are paisprezece ani si, dupa ce in copilarie a fugit de mai multe ori de acasa, acum simte ca e destul de mare ca sa plece de tot. S-a saturat de dezinteresul mamei si tocmai i-a murit cainele cel drag, prin urmare ajunge la concluzia ca nu mai are nicio legatura cu locul in care a crescut. Beverly isi propune sa traiasca fara sa se lege de nimeni si de nimic, insa intamplarile prin care trece si noile persoane pe care le cunoaste ii dovedesc ca, in procesul maturizarii, are nevoie exact de implicare si de grija. Si ca daca oamenii au puterea sa te raneasca, au si puterea de a te vindeca. Pe langa temele dragi ale autoarei – prietenie, incredere, speranta, camin si cum se defineste el - cititorul va descoperi aici si elementele tipice unui anumit mod de viata american: mobilitatea, traiul in rulota, autostrada, partidele de bingo de la asociatiile de veterani, angajatii temporari din restaurante si altele.  Se spune ca cel mai bun indiciu despre varsta cititorilor carora li se adreseaza cartile pentru copii si adolescenti este chiar varsta personajului principal. Beverly are paisprezece ani, iar aceasta carte este potrivita exact pentru acei adolescenti aflati la varsta marilor intrebari. Am, insa, un indiciu care ar putea fi cu vino-incoa si pentru cititorii experimentati: cartea seamana foarte mult cu imaginile si stilul din tablourile pictorului american Edward Hopper."

Diploma cadouPrisaca
Diploma cadouCartea mea frumoasa