Lectura. Clasa a II-a Rasfoieste

Cod produs: Carminis-0059
An Aparitie: 2012

Lectura. Clasa a II-a

In aceasta carte se propune, printr-un demers specific, utilizarea cat mai atractiva si mai eficienta a orei saptamanale de Lectura astfel incat sa starneasca bucuria si curiozitatea copiilor in descoperirea unor opere si a unor personaje semnificative. Au fost alese texte literare noi, pe teme variate, adaptate varstei copiilor. Acestea au o intindere potrivita, de 1-2 pagini, pentru a fi citite si discutate intr-o ora de curs. Fiecare lectura si jocurile care o insotesc sunt bogat ilustrate, frumoase, pentru a atrage elevii in lumea fermecata a lecturii. Micul dictionar, Expresiile frumoase selectate de catre scolari, precum si exercitiile si jocurile lexicale vin sa explice, sa fixeze cuvintele noi si sa imbogateasca vocabularul micilor cititori. Un set succint de exercitii ilustrate ingenios si atractiv verifica intelegerea textului, receptarea mesajului, fixand cateva repere esentiale intr-o scurta Fisa de lectura. Varietatea jocurilor ii ajuta pe elevi sa se adapteze la cresterea complexitatii activitatilor desfasurate si sa-si dezvolte competentele de comunicare, participand activ la invatare. Prin intermediul lecturii, ei isi vor cultiva imaginatia si creativitatea, spiritul de observatie si gandirea logica, devenind niste copii educati, sensibili la bine, frumos si adevar.