Tainele ortogramelor editia a III-a

Editura: Carminis
Autor(i) Ileana BerzaOlga ChirciuAna Dandu
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-II-aComunicare in Limba RomanaClasa a-III-aClasa a-IV-aLimba si literatura romanaLimba si literatura romanaCulegeri ciclul primarAuxiliare aprobate MEN 2018
ISBN: 978-973-123-355-0
Cod produs: Carminis-0346

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti si prin Posta Romana la nivel national, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier in orice localitate din tara.

• 9.99 lei/colet prin Posta Romana in orice localitate din tara, pentru comenzi mai mici de 50 lei
  • 11.99 lei/colet prin Posta Romana in orice localitate din tara, pentru comenzile mai mari de 50 lei

Tainele ortogramelor editia a III-a

Lucrarea „Din tainele ortogramelor“ este adresată şcolarilor mici şi este structurată astfel încât să dirijeze învăţarea ortogramelor pe timpi didactici.
În prima parte, prin versuri şi texte create de autori – care pot fi valorificate şi din punct de vedere educativ şi stilistic – elevii sunt introduşi în „tainele ortogramelor“. Sunt prezentate ortogramele cel mai frecvent întâlnite în lecturile din clasele II-IV, în paralel cu omofonele lor.
Partea a doua cuprinde teste de evaluare, exerciţii ortografice, texte pentru dictări şi rebusuri ortografice.
Prin forma atractivă de prezentare a ortogramelor, ca şi prin varietatea exerciţiilor propuse, lucrarea reprezintă un auxiliar al manualelor de comuni-care și limba română pentru clasele I-IV. Lucrând sistematic după această culegere, elevii vor ajunge să scrie corect şi să se exprime expresiv.

e-librariescolara.ro © 2020