Ne pregatim pentru Evaluarea Nationala. Noile teste dupa model european. Evaluarea Nationala. Comunicare in limba romana. Matematica. Clasa a III-a Rasfoieste

Editura: Carminis
Autor(i) Aurelia ArghirescuFlorica Ancuta
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-III-aEvaluareClasa a-III-a
ISBN: 978-973-123-252-2
Cod produs: Carminis-0253
An Aparitie: 2015

Lucrarea Ne pregatim pentru Evaluarea Nationala – clasa a III-a este un auxiliar ce contine teste variate, inspirate din universul familiar al elevilor, pentru disciplinele Comunicare in limba romana si Matematica.
Ele au ca model testele propuse de Ministerul Educatiei si Cercetarii Stiintifice in anul scolar 2014-2015 la clasele a II-a si a IV-a, dupa modelul european Pisa, sunt in stricta concordanta cu programele scolare in vigoare si au un nivel mediu de dificultate. Rolul acestora este de a-i familiariza pe elevi cu evaluarea pe care o vor da la sfarsitul clasei a IV-a.
Itemii formulati evalueaza competentele din sfera cognitivului, de cunoastere, de aplicare si de relationare, fiind itemi cu raspuns la alegere sau itemi cu raspuns construit.