Matematica pentru clasa a V-a. Semestrul al II-lea. Clubul matematicienilor

Editura: Art Educational
Autor(i) Marius PerianuCatalina Stanica
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-V-aMatematicaAuxiliare aprobate MEN 2018
ISBN: 978-606-894-842-3
Cod produs: Art-166
An Aparitie: 2018
Format: 17 x 24 cm

Matematica pentru clasa a V-a. Semestrul al II-lea. Clubul matematicienilor

Prezentul auxiliar a fost avizat de Ministerul Educatiei Nationale prin Ordinul nr. 3022 din 08.01.2018 si se regaseste la pozitia nr. 287 din anexa Ordinului. Aceasta lucrare a fost realizata in conformitate cu programa scolara in vigoare, aprobata prin ordinul ministrului educatiei, cercetarii si inovarii nr. 3393/28.02.2017 Editiile completate si revizuite ale lucrarilor pentru gimnaziu din CLUBUL MATEMATICIENILOR: - ofera o sinteza completa, structurata, cu exemple, a teoriei, care, in contextul frecventelor schimbari de programa scolara, va reprezenta un sprijin consistent, atat pentru elevi, cat si pentru profesori, in completarea (sau chiar inlocuirea) manualului scolar; - propun elevilor mai multe aplicatii decat majoritatea lucrarilor existente pe piata; in plus, exercitiile sunt foarte variate, fiind grupate pe trei niveluri de dificultate (marcate grafic cu una, doua, respectiv trei stelute); pentru elevii orientati spre performanta exista provocarea "problemelor de sapte stele"; - ofera solutii cu explicatii detaliate acolo unde apare pentru prima data un nou tip de problema, pentru a permite elevilor sa inteleagi mai usor rezolvarea acesteia; - cuprind Fise de evaluare concepute special pentru portofoliul individual al elevilor, probe care pot fi detasate si pastrate pentru a ilustra parcursul de invatare al acestora; - contin, de asemenea, capitole speciale cu exercitii si probleme avand un pronuntat carcater aplicativ (utilizate recent in noul tip de evaluare), cu modele de subiecte pentru teza, precum si cu subiecte pentru concursurile si olimpiadele scolare.

e-librariescolara.ro © 2019