Prietenii ortogramelor (+8 ani) Editie revizuita. Rasfoieste

Prietenii ortogramelor (+8 ani) Editie revizuita.
Editura: Aramis
Autor(i) Olga Piriiala
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-III-aLimba si literatura romanaCarti pentru premii
ISBN: 978-606-009-479-1
Cod produs: Aramis-1448

Prietenii ortogramelor (+8 ani) Editie revizuita.

Lucrarea Prietenii ortogramelor se adreseaza cadrelor didactice, elevilor si parintilor: • cadrelor didactice, suport pentru diferentierea demersului didactic necesar imbogatirii orizontului lingvistic al elevilor; • scolarilor dornici de a-si imbogati, consolida, corecta, transforma experienta cognitiva, algoritmul de lucru utilizat fiind adecvat orizontului de asteptare al acestora; • parintilor, ghid in preocuparea de a-si ajuta copiii in insusirea cunostintelor si deprinderilor de scriere ortografica, in pregatirea eficienta si competitivs a concursurilor scolare, a evaluarilor nationale specifice claselor a ll-a si a IV-a ori a admiterii in clasa a V-a. Continuturile invatarii sunt prezentate prin intermediul unui bogat material ilustrativ, specific universului referenţial al copilului. O paleta variata de situatii si activitati de invatare, grupate sub generice precum: „Observăm"/ „Descoperim"/ „Reţinem"/„Exersăm, ortograme învăţăm"/ „Aplicăm, ortograme repetăm"/„Să ne imaginăm..." etc., invita invataceii sa-si insuseasca mecanismele corecte ale limbii. Situatii-pretext introduse de personaje indragite din literatura pentru copii transforma taramul ortogramelor intr-un spatiu familiar, prietenos, in care elevii invata jucandu-se, se joacă invatand. Ludicul este omniprezent: „Ne jucăm, ortograme repetăm!"/„Ortograme şi... umor!"/ „Ortograme colorate şi-n benzi desenate"/ „Ortograme pline de culoare, în expresii literare"/ „Ortograme zglobii în cântece hazlii"/ „Jocul orto¬gramelor"/ „Ghicitori şi... ortograme"/ „Spune repede şi bine ortograme după mine!" etc. Elemente ale dialogului intercultural: „Festivalul primăverii" (India – Holi), „Festivalul florilor de cireş" (Japonia), „Vreau să ştiu!" etc., conexiuni inter-, intra- ori transdisciplinare: „File de istorie"/ „Copii-eroi"/ „Luna pădurii"/ „Audiţie muzicală" etc., valorifică experienţa cognitivă a elevilor. Lucrarea conţine şi texte pentru dictare, fişa greşelilor tipice, module de evaluare sumativă cu itemi preponderent obiectivi şi semiobiectivi, însoţiţi de grile de evaluare/ autoevaluare uşor de utilizat. Prietenii ortogramelor constituie o nouă invitaţie în spaţiul sacru al limbii române adresată copiilor, muguri ce vor potopi zarea gândului cu ninsorile de flori ale binelui, frumosului, speranţei, împodobind Dimineaţa Cuvântului.