Exercitii de limba si literatura romana. Clasa a III-a Rasfoieste

Exercitii de limba si literatura romana. Clasa a III-a
Editura: Ars Libri
Autor(i) Adina GrigoreNicoleta-Sonia Ionica
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-III-aLimba si literatura romanaCulegeri ciclul primar
Cod produs: Arslibri-164
An Aparitie: 2015

Exercitii de limba si literatura romana. Clasa a III-a

Un suport didactic cu o arie extinsă în abordarea conţinutului ştiinţific şi literar al limbii române, accesibil elevilor de clasa a III-a şi în conformitate cu programa şcolară, este dedicat atât elevilor, cât şi cadrelor didactice şi părinţilor.

Pentru elevi, culegerea conţine un valoros suport de învăţare detaliată a fenomenelor de limbă şi literatură română, adaptat nivelului cognitiv la clasa       a III-a, fiind un mijloc eficient de susţinere a activităţii didactice, precum şi a activităţii independente sau de pregătire suplimentară.

Pentru cadrele didactice, culegerea este un suport necesar şi util pentru realizarea unui randament şcolar deosebit în pregătirea elevilor.

Pentru părinţi poate fi un îndrumător eficient în acţiunea de a-i ajuta pe copii în activitatea independentă de acasă sau în pregătirea temelor.

Cu un conţinut bogat şi diversificat de aplicaţii, Culegerea dezvăluie o valenţă formativă marcantă în dezvoltarea competenţelor de comunicare şi, implicit, în dizolvarea profilului de formare al elevilor.