Atlas de geografie generala pentru clasele V-VI Rasfoieste

Cod produs: Corint-1706
An Aparitie: 2018

SAU

Esti interesat de acest produs? Trimite adresa de e-mail si numarul de telefon, iar noi te vom contacta pentru detalii.

Telefon:

Cantitate:

Trimite cererea

Atlas de geografie generala pentru clasele V-VI

Atlasul de geografie generala reprezinta o concretizare fidela a noii programe scolare pentru clasele a V-a si a VI-a, in care se studiaza Terra – elemente de geografie fizica si Terra – elemente de geografie umana. Europa, putand fi utilizat impreuna cu orice manual scolar. Astfel, elevii se vor familiariza mai intai cu elemente de geografie fizica, in clasa a V-a, apoi cu cele de geografie umana, precum si cu elemente de geografie generala (fizica si umana) la nivelul continentului nostru, Europa, in clasa a VI-a. Alaturi de harți, atlasul are in completare imagini, texte explicative, grafice, date si tabele, oferind in acest fel un suport al procesului de invațare, prin corelarea informațiilor, la care se adauga in clasa explicațiile profesorilor. Atlasul isi propune: • utilizarea unui model de invațare, avand ca element central harta, la care se asociaza elemente explicative; • stimularea interesului elevilor pentru invațare si, indeosebi, a interesului pentru invațarea geografiei, intr-un mod atractiv si antrenant. Recomandam atlasul atat elevilor din clasele a V-a si a VI-a, precum si celor interesați de o informare actualizata si intuitiva in domeniile abordate. Atlasul se remarca si printr-o colecție de filmulețe didactice care transpun in imagini textele prezentate. Acestea pot fi vizualizate, accesand linkurile tematice prin intermediul unor coduri QR, de pe orice dispozitiv mobil dotat cu camera video si acces la internet.

e-librariescolara.ro © 2019