Matematica pentru clasa a III-a - Caiet de lucru Rasfoieste

An Aparitie: 2015
Format: A4

Matematica pentru clasa a III-a - Caiet de lucru

Prezentul material este realizat in conformitate cu programa pentru clasa a III-a, APROBATA MEN prin Ordin al ministrului Nr. 5003/02.12.2014 Este un auxiliar didactic util si necesar elevilor si cadrelor didactice pentru realizarea cu succes a competentelor specifice pentru matematica, prevazute de programa scolara in vigoare. Continutul caietului valorifica inteligent achizitiile fundamentale de cunoastere matematica a elevilor, iar structura itemica bogata si construita pe baze metodologice moderne, ofera posibilitati certe de formare si dezvoltare a rationamentului matematic si a deprinderilor de calcul matematic, specifice la nivelul clasei a III-a. In acelasi timp, utilizarea consecventa a caietului va ajuta elevii in identificarea caracteristicilor geometrice ale unor corpuri din mediul inconjurator, precum si in utilizarea corecta a unor unitati de masura, demonstrand, astfel, ca intreg demersul de invatare a matematicii este strans legat de viata cotidiana, de experienta traita a elevilor. Caietul de lucru este deosebit de util si cadrelor didactice, oferindu-le fundamentul lucrativ pentru abordarea unor activitati didactice de calitate.