Lumea in care traim O scurta introducere

Cod produs: Nemira-115
An Aparitie: 2021

Oferta speciala

La fiecare carte comandata din categoria "Carti pentru premii" primiti GRATUIT o diploma la alegere in limita stocului.

Lista diplomelor disponibile o veti regasi aici Diplome scolare

La comenzile de carti din categoria "Carti pentru premii", pe langa diploma cadou si reducerea afisata in site, primiti urmatoarele reduceri suplimentare:

- Pentru comenzi mai mari de 700 lei - reducere 5%

- Pentru comenzi mai mari de 1000 lei - reducere 10%

Aceste reduceri se aplica automat in cosul dumneavoastra de cumparaturi.

Va rugam ca la finalizarea comenzii sa specificati modelul de diploma dorit in campul "Comentariile dumneavoastra"

Suntem prezenti si in SEAP/SICAP

Lumea in care traim O scurta introducere

Evolutia lumii contemporane si provocarile globalizarii In secolul al XXI-lea, sunt o multime de variabile care apar intr-un colt al lumii si influenteaza totul, ca intr-un efect de domino: un hacker din Rusia, un tsunami din Asia, un grup terorist din Orient sau un presedinte imprevizibil din America de Sud. Aceasta carte le ofera cititorilor instrumentele si notiunile necesare ca sa raspunda intrebarilor cruciale ale lumii contemporane. Istorie, contexte pentru regiunile „fierbinti“, problemele globalizarii, alaturi de evenimente sociale insemnate si cultura care le da nastere – Richard Haass abordeaza toate aceste teme pentru a ne ajuta sa ne formam o imagine generala asupra lumii in care traim si sa navigam prin oceanul de stiri zilnice. Unul dintre marile merite ale cartii este ca-i indruma pe cititori sa-si formeze opinii pertinente, care sa-i ajute sa ia decizii relevante pentru ei si societate, devenind astfel mai putin vulnerabili la manipularile politicienilor si ale new media. „O resursa esentiala pentru educarea cetatenilor din lumea globalizata.“ Fernando M. Reimers „O carte care analizeaza cum functioneaza lumea in prezent, cum se schimba si de ce trebuie sa cunoastem toate lucrurile acestea. Orice cetatean ar trebui sa o citeasca.“ Madeleine Albright „Scopul meu, cu aceasta carte, este sa va ofer informatiile de baza pe care trebuie sa le cunoasteti despre lume, pentru a deveni alfabetizati global. Alfabetizarea globala, in ceea ce ne priveste, are de-a face cu cat de mult (sau de putin) cunosc si inteleg oamenii lumea. Lumea in care traim, cartea de fata, este gandita sa ne ajute sa construim o baza cu ajutorul careia sa navigam in siguranta printre titlurile orei si sa filtram potopul de stiri care vine spre noi. Unul dintre obiectivele cartii este ca cititorii sa devina mai putin vulnerabili la manipularile oamenilor politici, cu agende prestabilite, sau in fata celorlalti, care pretind a reprezenta autoritatea, cand, de fapt, nu o fac. Fiecare dintre noi luam decizii si emitem opinii – ca votanti, studenti, elevi, profesori, parinti, prieteni, consumatori sau investitori – care afecteaza relatiile tarii noastre (si deci ale noastre) cu restul lumii. Cu o mai buna intelegere a lumii si a provocarilor care se ivesc, vei fi un cetatean mai informat, unul care-i va putea trage la raspundere pe reprezentantii alesi si care va ajunge sa aiba judecati libere si sanatoase.“

Diploma cadouPrisaca
Diploma cadouCartea mea frumoasa