tel Comenzi telefonice (L-V: 9-16) 031.428.26.35

Detectivii clasei a VII-a

Editura: Andreas
Autor(i) Nicolae Gheorghiu
Categoria: Literatura pentru eleviCarti pentru premii
ISBN: 978-606-765-006-8
Cod produs: Andreas-009
An Aparitie: 2016

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti si prin Posta Romana la nivel national, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier in orice localitate din tara.

• 11.99 lei/colet prin Posta Romana

Detectivii clasei a VII-a

Doi elevi din clasa a VII-a, colegi si prieteni nedespartiti, au nastrusnica idee de a constitui intr-un cuplu de detectivi, in dorinta de a descoperi autorii unor fapte condamnabile care aveau loc in scoala. Au ales ca pseudonime numele unor clebri detectivi. Primu, Sorin, un baiat inalt, bine dezvolltat, fiul unei politiste cu grad de maior, se va numi Sherlock Holmes. Al doilea, Tavi, cu o statura mai "indesata" rotunjoara, va fi Watson. Firi oarecum diferite, au adeseori confruntari de opinii, dispute in privinta metodelor pe care urma sa le foloseasca. Dar sunt perfect uniti in actiunile intreprinse, cu rezultate destul de bune. Au descoperit cin e era persoana care sustragea mereu stilouri elevilor din scoala, au rezolvat enigma "evaporarii" unei carti valoroase din biblioteca scolii, ca si misterul disparitiei unui coleg, si altele, ceea ce a starnit uimirea colegilor. Dar intamplarea i-a dus spre o aventura la care nu se gandisera. Descoperind un individ care li se paruse suspect, s-au luat dupa el. Urmeaza o serie de peripetii petrecute in timpul urmaririi suspectului, unele dintre ele dramatice, altele cu haz. Pana la urma, au marea satisfactie ca vor contribui la prinderea individului, care s-a dovedit a fi un spion economic, faptuitor al unei crime si al unei tentative de crima. Cea mai mare bucurie a lor a constituit-o participarea la actul final, cand au facut cunostinta cu metode moderne folosite de politie, ca urmariri retele de televiziune, laboratorul electronic, si, mai ales, inchisoarea pe roti, un automobil creat de mama lui Sorin, inginer electronist, numita si Maiorul Electron. Cum au actionat micii detectivi si cum a fost prins raufacatorul este relatat pe larg in carte.

Produse asemanatoare
Recent adaugate
Limba moderna engleza caiet de lucru pentru clasa a II-a
Limba si literatura romana Ghid complet pentru Evaluarea Nationala clasa a VIII-a