De la matematica la matepractica

Editura: Sigma
Autor(i) Mihaela SingerCristian Voica
Categoria: EducativAuxiliare scolareClasa a-VII-aMatematicaClasa a-VIII-aMatematica
Cod produs: Sigma-0192
An Aparitie: 2010
Editia: 1
Format: 165mm x 230mm

De la matematica la matepractica

Lucrarea “De la MATEMATICA la MATEPRACTICA” prezinta o conceptie cu totul noua privind modul in care se construiesc si se evalueaza cunostintele si competentele matematice. Nu este o culegere de probleme in sensul clasic, ci una in care demersul pedagogic este construit pe aspecte ale vietii de zi cu zi, in care diverse personaje sunt obligate sa foloseasca cunostinte matematice la cumparaturi, pe stadion, in parc, in constructii si design interior ... Cele 16 unitati ale cartii, dedicate unor notiuni matematice precum calcul aritmetic si logica, trecand prin geometrie aplicata in plan si in spatiu, calcul algebric si interpretari grafice, sunt un modern instrument in a verifica cunostintele si implicit competentele, dar si in a oferi exercitii cu caracter practic si de modelare rapida a gandirii aplicata in cotidian.

e-librariescolara.ro © 2018