tel Comenzi telefonice (L-V: 9-16) 031.428.26.35

Robin hood, proscrisul Rasfoieste

Editura: Andreas
Autor(i) Alexandre Dumas
Categoria: Carti pentru premiiFictiune pentru copiiLiteratura universala
ISBN: 978-606-765-146-1
Cod produs: Andreas-198
An Aparitie: 2022

Pentru comenzi mai mari de 150 lei, livrarea se face gratuit prin Bookurier in Bucuresti, iar pentru comenzi mai mari de 200 de lei livrarea se face gratuit la nivel national prin Curier sau Posta Romana in orice localitate din tara.

Pentru comenzile de pana la 200 lei costul transportului este de:

• 12.99 lei/colet prin Posta Romana

Robin hood, proscrisul

Robin Hood este un haiduc legendar, descris initial in folclorul englez si, ulterior, prezentat in literatura si film. Potrivit legendei, el a fost un arcas si un spadasin foarte priceput. In unele versiuni ale legendei, el este descris ca fiind de vita nobila, iar in povestirile moderne este uneori prezentat ca luptator in cruciade inainte de a se intoarce in Anglia pentru a-si gasi pamanturile luate de seriful din Nottingham. In cele mai vechi versiuni cunoscute, el apare, in schimb, ca membru al clasei „yeoman“ („nici cavaler, dar nici taran“, ci undeva la mijloc). Portul traditional este de culoare verde Lincoln. Se spune ca fura de la bogati si dadea saracilor. In cultura populara se povesteste ca Robin Hood si banda sa traiau in padurea Sherwood, din Nottinghamshire. Alexandre Dumas-tatal, s-a nascut Dumas Davy de la Pailleterie in 24.07.1802, orasul Villers-Cotterets. Era fiul generalului Thomas Alexandre Dumas, a carui bravura a ramas legendara si al carui nume este gravat pe fata de sud a Arcului de Triumf din Paris. Datorita aptitudinilor sale caligrafice, Alexandre Dumas-tatal se angajeaza mai intai copist la un notar. In anul 1822 paraseste orasul natal si vine la Paris, ca functionar la secretariatul ducelui d’Orleans, unde i se deschide perspectiva unei cariere stralucite. In aceasta perioada, incepe sa scrie piese de teatru si, dupa succesul dramei Henri al III-lea si curtea sa, gloria literara a lui Dumas-tatal va fi imensa. Se dovedeste a fi un scriitor foarte prolific. Intre anii 1826–1870, a scris 31 piese de teatru, 200 romane, zece volume de memorii si 19 carti de calatorie (printre care si Capitanul Pamphile). Cu romanele sale istorice, care au devenit foarte populare: „Cei trei muschetari“, „Dupa douazeci de ani“, „Vicontele de Bragelonne“, „Contele de Monte-Cristo“, „Regina Margot“, „Doamna de Monsoreau, „Colierul reginei etc., faima lui a devenit universala. Lucrarile sale s-au tradus in toate limbile. A avut castiguri fabuloase, dar a si cheltuit mult, ducand o viata fastuoasa. Din aceasta cauza si drept urmare a generozitatii sale, moare ruinat in 05.12.1870, parasit de multi dintre cei care odinioara roisera in jurul sau. Este inmormantat provizoriu in cimitirul din Neuville, iar, mai tarziu, osemintele sale au fost aduse in orasul natal, Villers-Cotterets.

Produse asemanatoare
Recent adaugate
Dimineata pierduta Editia de buzunar
Din lumea celor care nu cuvanta