Exercitii de limba romana pentru clasele II-IV. Editie revizuita. Avizata MEN 2019 Rasfoieste

Editura: Carminis
Autor(i) Luminita MincaCarmen Iordachescu
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-II-aComunicare in Limba RomanaClasa a-III-aClasa a-IV-aLimba romanaLimba romanaCulegeri ciclul primar
ISBN: 978-973-123-388-8
Cod produs: Carminis-0359
An Aparitie: 2019

Lucrarea Exerciţii de limba română pentru clasele II-IV, revizuită și adăugită după noua programă, abordează cunoştinţele de limba română luând în considerare interacţiunea dintre compartimentele limbii (lexic, fonetică, gramatică, ortografie), cu scopul de a forma la elevi competenţe de comunicare scrisă şi orală.
Sunt propuse în acest sens exerciţii pentru antrenarea elevilor în comunicare, motivare, explicare, corectarea erorilor, jocuri de rol etc. Textele literare inserate au o tematică adecvată vârstei, iar materialul este organizat astfel încât învăţătorul să-l poată utiliza creativ şi selectiv, adaptându-l la nivelul clasei. De asemenea, în cadrul capitolelor au fost incluse fişiere conţinând o selecţie din normele ortografice (DOOM2), referitoare la capitolul respectiv.
Capitolele se încheie prin câte o Recapitulare a problemelor esenţiale şi o Evaluare a cunoştinţelor folosind diferite metode. Pentru fiecare clasă există seturi de Teste finale, având ca scop evaluarea sumativă a cunoştinţelor într-o formulă unitară şi sintetică.
Astfel concepută, lucrarea este un ghid util şi antrenant adresat elevilor şi cadrelor didactice.

e-librariescolara.ro © 2019