Diplome scolare

Teste de evaluare - Istorie, Geografie

Editura: Aramis
Autor(i) Adina Grigore
Categoria: EducativAuxiliare scolare Clasa a-IV-aIstorieMatematicaCulegeri ciclul primar
Cod produs: Arslibri-193

Teste de evaluare - Istorie, Geografie

Este un instrument eficient de evaluare periodica a cunostintelor elevilor la istorie si la geografie (CLASA A IV-a), fiind util atat elevilor, cat si cadrelor didactice. Cartea contine mai multe teste de evaluare cu o structura sistemica fundamentata metodic si metodologic. Fiecare test de evaluare (initiala, sumativa, finala) contine itemi de completare, itemi obiectivi (cu alegere duala, cu alegere multipla, itemi – pereche), cu rol de a masura nivelul de cunostinte al elevilor, dar si cu rolul de a sistematiza cunostintele dupa o logica interna a fiecarei discipline de invatamant. Descriptorii de performanta, care insotesc fiecare text de evaluare clarifica modul de cuantificare a rezultatelor scolare. Testele sunt utile pentru elevi si in demersul de autoevaluare iar pentru cadrele didactice inseamna un sprijin important in activitatea periodica de evaluare a cunostintelor la aceste discipline.

e-librariescolara.ro © 2019